banner2

HDP'ye yaltaklanan işe Baykar'la başlıyor: SİHA Sezgin, Mezhepçi Merdan, şimdi de Fren Ali!

SİHA'ların PKK terörüne darbe vurmasından rahatsız olmuş kim varsa Baykar'ı hedef alıyor. Sezgin Tanrıkulu ve Merdan Yanardağ'ın ardından halkaya bu kez Ali Babacan eklendi.

Savunma 14.01.2023, 19:11 15.01.2023, 00:57
Abone ol
HDP'ye yaltaklanan işe Baykar'la başlıyor: SİHA Sezgin, Mezhepçi Merdan, şimdi de Fren Ali!

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'ye yaltaklananlar ilk iş olarak Baykar'a saldırıyor. Teröristlere yıllardır kök söktürmüş SİHA'ları üretenlere son saldırı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan geldi. 

CHP'nin HDP kanadından Sezgin Tanrıkulu ve mezhepçi gazeteci Merdan Yanardağ ile aynı noktada buluşan Babacan, devletin Baykar'ı 'kayırdığını' iddia etti, bu şirketin haksız rekabete yol açtığını savundu. 

Anayasadan 'Türk' ifadesini çıkaracağını vaat ederken HDP ile ittifak sinyali veren Ali Babacan, Mehmetçiğe kimyasal silah iftirası atıp ceza almış Şebnem Korur Fincancı ile de kol kola girmişti.

Mehmetçiğe kimyasal iftirası atanların önünde el pençe divan duran ve devletten atılmış FETÖ'cüleri yeniden kamu kurumlarında istihdam edeceğini vaat eden Babacan, Baykar hakkında şöyle dedi:

"Devletin hemen hemen bütün imkanları neredeyse tek şirkete aktarılıyor; rekabetten korkmasınlar. İşlerini iyi yapıyorlarsa, maliyetleri uygunsa hiç korkmasınlar. Ama buralarda zayıflıklar varsa, kendilerinden daha iyi bu işi yapacak firmalar 'işimizi elimizden alır' diye korkarlarsa o zaman ondan da korksunlar."

Güvenlik kurumlarının Baykar'la birlikte TUSAŞ'tan da yoğun olarak SİHA tedarik ettiği gerçeğini çarpıtan Babacan'a cevap, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan geldi. 

TEKNOFEST'E GELEN ÇOCUKLARA SOR ÖĞREN

2022 itibariyle şirket gelirlerinin yüzde 99,3'ünün ihracattan elde edildiğini hatırlatan Bayraktar, firmanın dünyanın 27 ülkesine mal sattığını kaydetti. 

Babacan'a fitne fesat odakları yerine TEKNOFEST'e gelen çocukları dinlemesini tavsiye eden Haluk Bayraktar yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Sn. Babacan, BAYKAR hakkında söylediklerinizi hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla milletimize havale ediyoruz. 

Biz rekabetten korkmuyoruz. Bilakis; ABD, Çin, İsrail gibi ülkelerin İHA’larıyla rekabet ediyor, 27 ülkeye ihracat yapıyoruz. 

Kuruluşumuzdan bugüne gelirlerimizin yüzde 75’ini ihracattan elde ettik. 

2022'de ise sözleşmelerimizin yüzde 99.3’ü ihracat kaynaklı. Türkiye'yi bırakın dünyada dahi böyle bir firma bulamazsınız.

Devlet kaynakları firmamıza akıtılmıyor. Bilakis; kuruluşumuzdan bu yana devletten tek kuruş nakit teşvik ya da hibe almadık. Banka kredisi dahi kullanmadık. 

Tüm projelerimizde olduğu gibi en son AKINCI ve KIZILELMA’yı da öz kaynaklarımızla geliştirdik. 

Yüksek teknolojiden, milli teknolojiden bihaber olmanız, size müfteri olma hakkı tanımaz. 

Kaportacılıkla, Hacı Murat arabalarla paradigma dönüştüren Milli SİHA’ların farkını TEKNOFEST’e gelen çocuklar size anlatabilir. 

Fitne fesat odakları yerine onlara kulak vermeniz hakikati duymanızı sağlar. Özür dilemek erdemdir. Erdemli olmayı deneyin..."

Bir dönem Türkiye'nin ekonomi politikalarına yön verirken yatırım ve istihdamın hızlı büyümesine engel olduğu gerekçesiyle çevresi tarafından 'Fren Ali' diye çağrılan Ali Babacan'ın dünyanın en çok tercih edilen, aynı zamanda Ukrayna direnişinin sembolü haline gelmiş Bayraktar TB2'leri üretenler hakkındaki sözlerini geri alıp almayacağı merak konusu oldu. Ancak yardımcısı İdris Şahin'in mesajları bu beklentiye kapılanları hayal kırıklığına uğrattı. 

'İŞTE BELGESİ' DEDİ, REZİL OLDU

Haluk Bayraktar'ın Babacan'a cevabı sonrası devreye DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin girdi. 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanmış 'proje bazlı devlet yardımı' kararını sosyal medya hesabından yayınlayan Şahin, "Siz herkesi kör, alemi sersem mi sanırsınız Sayın Haluk Bayraktar? Bir gece yarısı kararnamesi ile 5 Eylül 2019 tarihinde proje bazlı devlet yardımı yapılmasına dair kararı milletimizin takdirine sunuyoruz. Kararı okuduktan sonra umarım Sayın Babacan'dan bir özür dilersiniz" diye yazdı. 

Ancak Haluk Bayraktar'ın bu mesaja da cevabı sert oldu. Zira sözkonusu belgede bahsedilen ve İstanbul-Esenyurt'ta yapımı devam eden Baykar üretim tesisleri için şirket, hibe/yardım adı altında kamu kaynaklarını hiçbir şekilde kullanmamıştı. Haluk Bayraktar şunları yazdı: 

"Attığınız kararı okusaydınız, İHA üretimine yönelik yatırımın tamamının Baykar öz kaynakları ile yapıldığını, proje bazlı teşvik verilen 50+ firmaya verilen nitelikli eleman, faiz ve enerji desteği, nakit hibe gibi unsurların HİÇBİRİNİN BAYKAR'a verilmediği gerçeğini görürdünüz. 

Belli ki motivasyonunuz genel başkanınız Ali Babacan ile beraber alçakça iftira atmak. 

Belli ki hayaliniz milli firmaların önünün kesildiği, yabancıların acentalığının yapıldığı bir ülke. 

Yazık...

Siz ve dostlarınız için kötü haber.

O kararda öngörülen istihdamı 3 katına, üretim kapasitelerini 5 katına, yatırımı 10 katına çıkardık."

İDRİS ŞAHİN ALAY KONUSU OLDU

Bu mesajların ardından binlerce vatandaş İdris Şahin'le sosyal medyada alay ederken DEVA Partisi kurucularından Metin Gürcan'ın casusluk sanığı olarak yargılandığını ve Avrupalı diplomatlara para karşılığı bilgi satarken yakalandığını hatırlattı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!