banner2

Havelsan'ın İHA'sı BAHA ilk testini geçti

Sınırdaki 'dijital birliklere' yeni bir 'asker' katılıyor. HAVELSAN'ın dikey iniş-kalkış yapabilen bulut altı insansız hava aracı BAHA, sınırda ilk saha testini başarıyla tamamladı.

Savunma 02.10.2021, 13:05 02.10.2021, 14:47
Abone ol
Havelsan'ın İHA'sı BAHA ilk testini geçti

HAVELSAN'ın geliştirdiği insansız hava aracı BAHA, göreve hazırlanıyor. Yerli ve milli donanımla geliştirilen BAHA sınırda ilk saha testini yaptı.

BULUTLU HAVALARDA GÖREV YAPABİLECEK

30 kilogram ağırlığa sahip BAHA, 5 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Dikey iniş-kalkış yapabilen BAHA bulut altı bir araç. Yani bulutlu havalarda dahi görev yapabilecek ve sınır bölgelerinde otonom görev icra edebilecek kapasitede geliştirildi. Sürü algoritmalarıyla beraber de süre kabiliyeti kazanan bir otonom hava aracı olarak görevini yerine getirmesi planlanıyor.

BAHA'NIN İLK SAHA SINAVI BAŞARILI

HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, insansız sistemler alanında yaptıkları çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada BAHA'nın ilk saha testlerini güvenlik güçleri eşliğinde tamamladıklarını belirtti.  Solmaz, "Güvenlik güçlerimizle birlikte yaptığımız saha testleri sonucunda kullanıcıdan aldığımız girdilerle geliştirme faaliyetlerine devam ediyoruz. 2022'nin başında bu girdilerle tekrar sahada denemeler yapıp başarılı sonuçlarını görmeyi arzuluyoruz." ifadelerini kullandı. 

havelsan iha baha

Solmaz özellikle dikey iniş-kalkış kabiliyeti olduğu için sınır bölgelerinde farklı saha koşullarında testleri gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Solmaz, BAHA'nın testlerde yerli ve milli donanımlarla 7 bin 500 feet yükseklikte, yer destek merkezine 10 kilometre uzaklıkta uçuş gerçekleştirdiğini, keşif-gözetleme amaçlı görüntü alıp aktardığını, karıştırmaya karşı koyduğunu, otonom iniş-kalkış yaptığını belirtti.

DİJİTAL BİRLİK GÖREVE HAZIRLANIYOR

Yerli ve milli ürünleriyle dünyada adından söz ettiren HAVELSAN, 2018’den bu yana insansız sürü teknolojisi üzerinde çalışıyor. Robot asker Barkan ve İHA’larla, düzenli ordu gibi birlikte hareket ederek operasyon yapabilecek bir sistem hazırlığı yapılıyor.

havelsan

"Dijital birlik" konseptinde yer alan insansız kara aracı da başarıyla tamamlanmış durumda. HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, insansız kara ve hava araçlarını bir sistem olarak görüp, sürü algoritmalarıyla beraber kendilerine verilen görevi birlikte yapabilmelerini amaçladıklarını vurguluyor. 

"Geldiğimiz noktada kara araçlarımızla BAHA platformumuzu entegre ettik. Tek bir operatör ile birden fazla kara aracımızı ve bulut altı insansız hava aracımızı ortak göreve çıkarabiliyoruz. Amacımız 20-30'lu sayıda araçla denemelerini yapabilmek. 2022'nin ortasında bu denemelerimizi sahada göstermeyi amaçlıyoruz. Sürü algoritması tarafındaki çalışmalarımız devam ediyor. Platformlarımız belli bir başarıya ulaştı. Kullanıcı girdilerine yönelik de çalışmalarımız devam ediyor. Önemli olan sürü algoritmasının sahanın ya da kullanıcının isteğini karşılayacak şekilde tamamlanması. Bu kapsamda da çalışmalarımızın sonuçlarını 2022 ortasında göreceğimizi umut ediyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!