banner2

Hareket halinde 3 kilometreye mermi fırlatan zırhlı araç için anlaşma imzalandı

Türk zırhlı kara araçlarının vuruş kapasitesi artmaya devam ediyor. Nurol Makina üretimi NMS-L zırhlı aracına 30 mm'lik otomatik silah entegrasyonu için Londra'da anlaşma imzalandı. Hedefi 3 kilometreden etkili biçimde vurmaya olanak tanıyan bu silah, zırhlı aracın ihracat şansını daha da artıracak.

Savunma 15.09.2023, 12:47 15.09.2023, 18:43
Abone ol

Türk zırhlı araçlarının kullandığı silahlarda vuruş kapasitesi artıyor. Nurol Makina şirketinin IDEF 2023'te ilk kez tanıttığı hafif zırhlı NMS-L'ye 30 mm'lik top ve silah kulesi entegre edilecek. 

Silah şirketi CANiK'e bağlı AEI Systems ile Unirobotics'in Nurol zırhlısına kazandıracağı kabiliyetle birlikte NMS-L zırhlı aracı hareket halindeyken 3 kilometreye mermi atar hale gelecek. 30x113 mm kalibre ile bu aracın ihracat potansiyelinin güçlendirilmesi hedefleniyor. 

Londra'da düzenlenen dünyanın önde gelen savunma sanayisi buluşmalarından Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı'nda (DSEI 2023) Türk savunma sanayiinin alanında önde gelen firmaları, yurt dışını hedefleyen önemli bir işbirliğine imza attı.

LONDRA'DAKİ FUARDA ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Anıl Karel, DSEI 2023'ün oldukça yoğun geçtiğini ve fuara IDEF 2023'te lansmanını yaptıkları Hafif Zırhlı Araç NMS-L'yi getirdiklerini söyledi.

Fuara, yeni kurdukları 'Nurol Makina UK' şirketiyle katıldıklarına işaret eden Karel, bunun Nurol Makina Macaristan'dan sonra kurdukları ikinci uluslararası şirket olduğunu belirtti.

CANiK'in İngiltere'deki AEI Systems firmasını satın aldığını anımsatan Karel, "Onlarla birlikte AEI Systems'ın üretmiş olduğu silah sistemlerini export (ihracat) araçlarımızda kullanmak üzere bir işbirliği mutabakat muhtırası imzaladık. CANiK'in silah sistemlerini yurt dışı satışlarında zaten kullanıyoruz ama 30 milimetreyi de birlikte yurt dışına satmak istiyoruz. Bu kapsamda atılmış ilk adım olacak" dedi.

İHRACAT İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPTILAR

Samsun Yurt Savunma (CANiK) iştiraki UNIROBOTICS Genel Müdürü Ömür Baç da fuarın çok yoğun ve verimli geçtiğini söyledi.

Dünyanın hemen her yerinden fuara katılım olduğuna işaret eden Baç, DSEI 2023 kapsamında birçok görüşme yaptıklarını belirtti.

Fuarda kendileri açısından en önemli gelişmelerinden birinin Nurol Makina ile imzaladıkları iyi niyet anlaşması olduğunu vurgulayan Baç, bu kapsamda AEI Systems, UNIROBOTICS ve Nurol Makina arasında işbirliğine gidileceğini bildirdi. Baç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AEI Systems firmasının geliştirdiği 30X113 milimetre kısa namlulu top, UNIROBOTICS'in geliştirdiği uzaktan kumandalı silah kulesi ve bunların Nurol Makina'nın NMS-L aracına entegrasyonuyla ilgili yaptığımız bir anlaşma oldu. Bundan sonraki süreçte bu entegrasyonu hedefliyoruz, entegrasyonun bütün detaylarını planlayacağız. Araç entegrasyonunu tamamladıktan sonra Nurol Makina ile birlikte hem kule hem de silah tarafından yurt dışı pazarlarda bir güç yakalamak istiyoruz. Bu tarafta bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bu anlamda çok önemli bir anlaşma oldu bizim için."

YÖRÜK'TEN DAHA HAFİF 

Nurol Makina ürünü NMS-L aracına yerleştirilecek otomatik silah, Türk zırhlısının caydırıcılığını artıracak. Dakikada 1300 adede kadar mermi atabilen 30 mm'lik otomatik silah, hedefini 3 bin metreye kadar etkili bir şekilde vurabiliyor. 

YÖRÜK adlı zırhlı araçtan daha hafif olan NMS-L 4X4, kasasında 5 ton yük taşıyabiliyor. Araç aynı zamanda halat kullanılarak nakliye helikopteriyle taşımaya imkan tanıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!