Yandex Metrica

Güney Kore K-9 obüsler için DAPA kapsamında topçu mühimmatının seri üretimine başlıyor!

Güney Kore K-9 obüsler için DAPA kapsamında topçu mühimmatının seri üretimine başlıyor!

Güney Kore ordu bünyesindeki K-9 obüsler için yeni karar aldı. Alınan kararda Güney Kore, motorlu topçu birimleri için yeni 155 mm'lik mühimmatın seri üretimine başlayacak. DAPA'ya göre seri üretim 2024 yılı içerisinde tamamlanmış olacak.

Savunma

01.03.2024, 00:30

Güney Kore ordu bünyesindeki K-9 obüsler için yeni bir karar aldı. Güney Kore, K-9 obüs unsurlarını güçlendirmek için 155 mm'lik mühimmatın seri üretimine başlıyor.DAPA (Savunma Tedarik Programı İdaresi)’ya göre 155 mm'lik topçu mühimmatın seri üretimi 2024 yılı içerisinde gerçekleşecek.

Menzili yükseltilmiş şekilde tasarlanan yeni topçu mühimmatları, K9 kundağı motorlu obüs birimlerini güçlendireceği tahmin ediliyor. DAPA, 2023 yılında uzatılmış uçuş menziline sahip 155 mm'lik mermilerden oluşan 2000 adetlik ilk siparişini talep etti. Mühimmatların 2024 yılının sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Nijerya Donanması'na ASELSAN ve HAVELSAN desteği: Nijerya'nın karakol gemisi OPV 76 ikinci kez denizlere indi Nijerya Donanması'na ASELSAN ve HAVELSAN desteği: Nijerya'nın karakol gemisi OPV... Haberi Görüntüle

155 MM'LİK MÜHİMMAT İÇİN 10 YILDIR AR-GE YAPILIYOR

155 mm'lik yeni mühimmatın 10 yıldır AR-GE çalışması bulunuyordu. Army Recognition’un aktardığı bilgiye göre obüslerin kullanabileceği efektif bir mühimmat tasarımı ise 2014 yılında başladı.

2017 yılına gelindiğinde AR-GE çalışmalarının hız kaszanması ile birlikte DAPA ile mühimmatın üretiminden sorumlu olan Poongsan Savunma Şirketi temsilcileri arasında yapılan toplantılar resmiyete kavuştu.

Çin Denizi'ndeki gerilimde son sözü KAAN söyleyecek: Filipinler ABD'yi veto etti Çin Denizi'ndeki gerilimde son sözü KAAN söyleyecek: Filipinler ABD'yi veto... Haberi Görüntüle

YÜZDE 30 DAHA FAZLA UÇUŞ MENZİLİ BULUNUYOR

Güney Kore'li savunma uzmanları, mühimmatın operasyonel kullanıma uygun olmasına 2023 Ağustos ayında karar verdi. DAPA(Savunma Tedarik Programı İdaresi) 2023 Temmuz ayından Poongsan'a uygunluk sertifikası vererek, askeri ürünün seri üretimine başlanabilmesi için yetki verdi.

155 mm'lik yeni topçu mühimmatının en dikkat çekecen özelliği ise, mevcut mühimmat ile karşılaştırıldığında yüzde 30 daha fazla uçuş menzilinin bulunması oldu.

Bu genişletilmiş menzil, K307 mühimmatının tabanında kullanılan yüksek patlayıcıdan farklı olarak ''Ek olarak'' katı yakıt yükünün eklenmesi sayesinde elde ediliyor. Güney Koreli yetkililer, yeni geliştirmenin yalnızca yurt içi ihtiyaçları karşılamakla kalmayacağını, aynı zamanda uluslararası talebi de kabul edebileceği öngörülüyor. 

Ulusal tasarımlı 155 mm K9 kundağı motorlu obüslerin ihracat potansiyelinin artması bekleniyor. Yeni mühimmatın seri üretiminin Hem Güney Kore ordusunu güçlendireceği, hem de ulusal alanda başarı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Abdullah Ağar şok ihtimali böyle açıkladı: Denizaltı ile sınıra kadar gelip füze ateşlediler Abdullah Ağar şok ihtimali böyle açıkladı: Denizaltı ile sınıra kadar... Haberi Görüntüle

K9 THUNDER KUNDAĞI MOTORLU OBÜS

K9 Thunder, Samsung Techwin tarafından geliştirilen Güney Kore yapımı 155 mm'lik kundağı motorlu bir obüstür. 1990'larda Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri envarterindeki K55 obüslerinin yerini alması amacıyla geliştirilmiştir. K9 obüsleri, K10 otomatik mühimmat ikmal aracıyla grup halinde faaliyet gösterir. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Savunma


Loading