Yandex Metrica

Güney Asya'da ATMACA-ADVENT tartışması: Hükümet Türk savaş sisteminde kararlı

Güney Asya'da ATMACA-ADVENT tartışması: Hükümet Türk savaş sisteminde kararlı

Envanterinde pek çok Türk savunma ürünü barındıran Endonezya, inşa halindeki 2 adet fırkateynin ana silahı olarak ROKETSAN'ın ATMACA füzesini seçti. Hükümet bu gemilere HAVELSAN imzalı savaş yönetim sistemi ADVENT'i yüklemek istiyor. Ancak Cakarta basını Fransız etkisiyle bu plana şüpheyle yaklaştı. 

Savunma

13.06.2024, 23:53

Endonezya'nın inşa etmekte olduğu 140'ar metrelik 2 adet fırkateyn, Türk ve Fransız savaş yönetim sistemleri konusunda ilginç bir tartışmayı alevlendirdi. 

İngiliz savunma şirketi Babcock'a ait Arrowhead-140 tasarımının lisans altında kullanıldığı 'Kırmızı Beyaz' sınıfı (Merah Putih/Red and White) fırkateynler Cakarta'da imâl ediliyor.

İlk fırkateynin omurgası Ağustos 2023'te döşenirken, ikinci geminin sac kesimi 5 Haziran 2024'te kesildi.

Endonezya ordusu bu gemilerin ana silahı olarak ROKETSAN üretimi ATMACA füzesinin kullanılmasında karar kıldı. Kale Arge yapımı KTJ-3200 jet motorundan güç alan gemisavar füzesi ATMACA'dan ilk etapta 45 adet sipariş edildi. 

Ancak bu füzeyle birlikte diğer sistemleri ve tüm gemiyi idare edecek savaş yönetim sistemi konusunda kafa karışıklığı sürüyor. 

Endonezya'nın Merah Putih-Red and White sınıfı fırkateyn tasarımı

Amerikan Jane's Defense platformuna konuşan kaynaklar, Endonezya Savunma Bakanlığı'nın 2 fırkateyne de HAVELSAN üretimi ADVENT savaş yönetim sistemini kurmayı tasarladıklarını anlattı. 

Santim santim analiz ettiler: Kardeş ülkenin savaş uçakları nükleer füze taşıyor Santim santim analiz ettiler: Kardeş ülkenin savaş uçakları nükleer füze... Haberi Görüntüle

DİĞER GEMİLER FRANSIZ SİSTEMİNİ KULLANIYOR

Cakarta merkezli savunma basını ise hükümetin Türk ADVENT'ten yana olduğunu ancak donanmadaki diğer gemilerin Fransız Thales üretimi savaş yönetim sistemini (SYS) kullanmasından ötürü yaşanması muhtemel uyumsuzluktan bahsediyor. 

Thales SYS'nin kendini kanıtlamış olduğunu iddia eden haberlerde, Endonezya'nın tercihinin Türk ADVENT olması halinde HAVELSAN'dan teknoloji transferi talep edilmesi gerektiğini ileri sürdü. 

Türk donanması HAVELSAN'ın ADVENT savaş yönetim sistemini kullanıyor.

ZonaJakarta'da yer verilen haberde HAVELSAN'ın GENESIS'in ardından geliştirdiği ADVENT şöyle anlatılıyor:

"ADVENT tek bir gemiyi temel almak yerine kuvvet odaklı, ağ merkezli harp yaklaşımı ihtiyacına cevap veren yeni nesil bir komuta kontrol sistemidir. Platformdan bağımsız bir sistem olan ADVENT, kara sistemlerinin yanısıra su üstü, su altı ve hava platformlarına da uyum sağlayabiliyor. 

Thales savaş yönetim sistemi ise Diponegoro ve Martadinata sınıfı başta olmak üzere Endonezya'nın savaş gemilerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bung Tomo sınıfı hem Thales hem de BAE Systems'i kullanıyor. 

Hükümet, Endonezya'nın şimdiye kadar inşa ettiği en büyük 2 savaş gemisine ADVENT'i kurmak istediğinden emin görünüyor. Muhtemelen her iki gemiye ATMACA ve ADVENT yerleştirilecek." 

F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi gizliyor? F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi... Haberi Görüntüle

KESİN ÇÖZÜM: TÜM GEMİLERDE ADVENT OLSUN

Yaklaşık 6 bin tonluk deplasman ağırlığına sahip olacak gemiler, uzun ve orta menzilli hava savunma füzeleriyle satıhtan satha füzeleri barındıracak 40 hücreli dikey fırlatma sistemine (VLS) sahip olacak. 

ATMACA füzesinin hem gemisavar füze yuvalarında hem de VLS hücrelerinde bulunması bekleniyor. Endonezya gemilerinde kullanılacak hava savunma füzelerinde tercihin ne olduğu sorusu netlik kazanmış değil. 

Ancak ROKETSAN'ın Endonezya'da HİSAR-O hava savunma sistemi ihraç ettiği, hatta Türk füzelerinin Endonezya'ya uyarlanmış hali olan TriSula'yı imâl ettiği biliniyor. 

Kırmızı Beyaz sınıfı fırkateynlerde bu nedenle HİSAR-RF/SAPAN benzeri füzelerin kullanılması ihtimal dahilinde görülüyor. Savaş yönetim sistemi konusunda Cakarta basınındaki kafa karışıklığını çözmenin ise tek bir yolu bulunuyor: Endonezya'daki tüm savaş gemilerin HAVELSAN ADVENT yüklenmesi...

Cakarta'nın kararının ne yönde olacağı önümüzdeki süreçte kesinlik kazanacak.  

HAVELSAN Genel Müdürü Akif Nacar geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Endonezya'nın 'birkaç savaş gemisine' ADVENT yüklenmesi için anlaşmaya vardıklarını söylemişti.

Habere Tepki Ver

36

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading