banner2

Gökyüzünün güvenliği artık ona emanet! Savunma sanayiinin yeni gözdesi: YILDIRIM-100 DIRCM

Güçlenen Türkiye'nin yükselen yıldızı savunma sanayiinin yeni gözdesi YILDIRIM-100 DIRCM olacak. YILDIRIM-100 DIRCM helikopter ve diğer hava platformlarında kullanılması bekleniyor.

Savunma 08.06.2023, 14:13 08.06.2023, 15:08
Abone ol
Gökyüzünün güvenliği artık ona emanet! Savunma sanayiinin yeni gözdesi: YILDIRIM-100 DIRCM

Türkiye'nin gururu ASELSAN tarafından geliştirilen YILDIRIM-100 hava platformlarının kızılötesi güdümlü füzelere karşı savunması için geliştirildi. YILDIRIM-100 çift taret konfigürasyonuna sahip olacak ve her taret, barındırdığı hassas takip birimi ile yüksek güçte lazer üretebilen lazer birimi sayesinde; ısı güdümlü füzelere karşı senkronize edilmiş, çoklu bantta yönlendirilmiş lazer işareti uygulayacak. Sistem ayrıca DIRCM sistemini yöneten ve füze ikaz sistemi ile haberleşmeyi sağlayan bir kontrol birimini de içerecek.

KAAN ONA EMANET

Helikopter ve diğer hava platformlarında kullanılan YILDIRIM-100’ün bir üst modeli geliyor. ASELSAN tarafından geliştirilecek olan bu model KAAN Savaş Uçağı'nın güvenliğini sağlayacak. KAAN için üretilecek olan YILDIRIM-300 serisi DIRCM sistemleriyle birlikte hava platformlarının, karşı tedbir yetenekleri üst noktaya taşınmış olacak. Halihazırda DIRCM üretebilen ve platformlarında kullanabilen ülke sayısı oldukça kısıtlı. KAAN Savaş Uçağı için geliştirilen YILDIRIM-300’ün tamamlanmasıyla beraber KAAN, nihai aşamada Su-57’den sonra DIRCM barındıran dünyadaki ikinci 5. nesil savaş uçağı olacak.

YILDIRIM-100'ÜN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Çoklu bantta lazer çıkışı

UV/IR tabanlı Füze İkaz Sistemleri ile uyumluluk

Tam küresel koruma sağlamak için çift taretli konfigürasyon

Hızlı ve hassas tehdit yakalama ve takibi

Çoklu tehdit senaryoları altında çalışabilme

Hedefte yüksek lazer enerjisi oluşturma

Küçük boyut ve ağırlık, düşük güç tüketimi

Yüksek kullanılabilirlik, düşük bakım ve düşük ömür devri maliyeti

Ayrıca ASELSAN, birçok farklı elektro-optik sistemi geliştirmeye devam ediyor. Bu sistemler içerisinde KARAT-100, TOYGUN-100, İRİS-300, LİAS-300 gibi ikaz ve keşif sistemleri bulunuyor. ASELSAN, bu sistemleri tamamladığında Türkiye, hava platformları için üstün bir elektro-optik süite sahip olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!