banner2

GÖKBEY motoru insanlı uçuşa hazır: Türkiye'de bir ilk daha gerçekleşmek üzere

TUSAŞ'ın sıfırdan tasarlayıp imâl ettiği milli helikopter GÖKBEY, TEI'nin tepeden tırnağa Türk tasarımı motorla uçmaya hazırlanıyor. Prof. Mahmut Akşit, TS1400 motorunu TUSAŞ'a teslim etmek üzere olduklarını açıkladı.

Savunma 24.03.2023, 11:56 24.03.2023, 14:54
Abone ol

Savunma sanayii Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirmek üzere. Bu ülke mühendisleri tarafından sıfırdan tasarlanarak üretilmiş bir helikopter, yine yerli ve milli imkanlarla imâl edilen motorla uçmaya hazırlanıyor. 

Eskişehir'de kurulu TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından üretilen ve ilk yerli genel maksat helikopteri GÖKBEY'e güç verecek insanlı uçuş olgunluğuna ulaşmış iki TEI-TS1400 Motoru mart ayı sonu itibarıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'ye (TUSAŞ) teslim edilecek.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, 2023 yılında en büyük hedeflerinin GÖKBEY için ürettikleri TEI-TS1400 motoruyla havalanması ve Türkiye'de tasarlanmış, geliştirilmiş ilk milli turbofan motoru TEI-TF6000'in ilk çalıştırılması olduğunu söyledi.

MOTORUMUZ İNSANLI UÇUŞ İÇİN HAZIR

Mahmut Akşit

"İnsanlı uçuş olgunluğuna ulaşmış iki TEI-TS1400 Turboşaft Motoru'nu mart ayı sonu itibarıyla vereceğiz" diyen Akşit şunları söyledi:

"Daha önce TUSAŞ'a motor teslim etmiştik. Bu daha çok entegrasyon çalışmalarını başlatmak içindi. Bu arada motoru, insanlı uçuşu yapabilecek olgunluğa getirmek için var gücümüzle çalıştık. Motorumuzu 1572 beygir güce çıkarttık. Motoru maksimum devrin üzerine de çıkartıp, yüzde 100 devrin üzerinde de çalıştırdık. Ciddi bir sorunla karşılaşmadık. Artık motorumuzun insanlı uçuş için hazır olduğunu düşünüyoruz."

Mahmut Faruk Akşit, GÖKBEY'in insanlı uçuşuna karar verecek asıl kurumun koordineli çalıştıkları Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. olduğunu bildirdi.

BU YIL HAVALANDIĞINI GÖRÜRÜZ

Uçuş güvenliğiyle ilgili bir komitenin de bulunduğunu anlatan Akşit, şöyle devam etti:

"O komitenin mart ayı sonundaki toplantısını bekliyoruz. TUSAŞ'a motor teslim edilmeden önce insanlı uçuş öncesi yapılması gereken testlerin hemen hemen hepsini tamamladık. Biraz daha süremiz olduğundan ilave testlerle motorları çalıştırıyoruz ama şu anda bir sıkıntımız yok. Bir aksilik olmazsa inşallah mart ayı sonunda insanlı uçuş için ilk iki motorumuzu vereceğiz, TUSAŞ da bu motorları takacak. İlk insanlı uçuşu bu yıl içinde görürüz diye umuyoruz."

YÜKSEK İRTİFA İHA MOTORUNDA DÜNYA LİDERİ

Akşit, TEI-PD170 motorlarının ilk defa 30 bin feet irtifa seviyesini aşarak rekor kırdığını anımsatarak, pistonlu motorların bu kadar yüksek irtifalarda uçmasının, jet motorlarına göre daha zor olduğunun altını çizdi.

Dünyada TEI-PD170 dışında 30 bin feet irtifaya çıkan pistonlu motor olmadığını vurgulayan Akşit, "Bizim motorumuz Allah'a şükür bu yüksekliğe çıktı. Şu anda AKSUNGUR ile irtifa ve uçuş testlerine devam ediyoruz. Uçuş güvenliğini etkileyecek büyük hiçbir sorun çıkmadı. Motoru olgunlaştırma süreci devam ediyor. Hedefimiz bu yılın ilk yarısında TEI-PD170 motorunun olgunlaştırma test sürecini tamamlayıp, AKSUNGUR'da seri imalatta uçmasını sağlamak. Pistonlu İHA motorlarında, yüksek irtifa konusunda dünyada bir numarayız" diye konuştu.

PD222 MOTORA UZAK DOĞU'DAN TALEP VAR

TEI Genel Müdürü Akşit, İHA motorlarında 225 beygirlik TEI-PD222'yi geliştirdiklerine değinerek şunları aktardı:

"Bu motor belli olgunluğa ulaştı. Dayanıklılık testlerini de başarıyla tamamladı. TEI-PD170 motorunun kullanıldığı her alanda rahatlıkla kullanılabilecek. Birebir sığacak şekilde tasarladık. TEI-PD170'e göre sadece 8-10 kilo farkı var. Güç bakımından 170 beygirlik TEI-PD170'ten daha güçlü motor. Bu motora Uzak Doğu'daki bazı ülkelerden ciddi talep var. Pazarlık ediyoruz. Ancak birinci önceliğimiz milli ihtiyaçlar. Şu anda seri imalatta üretebildiğimiz kadar üretiyoruz. Yurt dışı ihracat potansiyeline de bakıyoruz."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!