banner2

GÖKBEY helikopteri teslimatı hazır: ATAK-2, ANKA-3 ve HÜRJET'te son durumu Temel Kotil açıkladı

Ardı ardına hangardan çıkardığı ürünlerle tüm Türkiye'yi heyecana boğan TUSAŞ üretimde hız kesmedi. Milli projelerin durumuna ilişkin som bilgileri TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil açıkladı.

Savunma 21.03.2023, 20:19 22.03.2023, 00:15
Abone ol
GÖKBEY helikopteri teslimatı hazır: ATAK-2, ANKA-3 ve HÜRJET'te son durumu Temel Kotil açıkladı

Milli Muharip Uçak, HÜRJET ve ANKA-3 görüntüleriyle tüm Türkiye'yi heyecana boğan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Şirketin genel müdürü Temel Kotil, HÜRJET ve ATAK-2 helikopterin uçuşa hazırlandığını, insansız uçak ANKA-3'ün pistte taksi yapmakta olduğunu belirterek yerli ve milli GÖKBEY helikopterinin ise yakında Jandarma'ya teslim edileceğini duyurdu. 

Temel Kotil

4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Temel Kotil, en önemli unsurun insan kaynağı olduğunu belirterek, 6 bin olan mühendis sayısını 1000 ilaveyle 7 bine çıkaracaklarını söyledi.

Kotil'in verdiği bilgilere göre milli hafif taarruz uçağı HÜRJET taksi yaparak ilk uçuşuna hazırlanıyor. ATAK-2 helikopterine transmisyon bağlandı, motorun bağlanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Jet motorlu, düşük radar görünümüne sahip insansız bombardıman uçağı ANKA-3 de pistte motor çalıştırıp taksi testlerinde. Jandarma Genel Komutanlığı'nın kullanımına sunulacak 3 adet GÖKBEY helikopteri için de teslimat hazırlığı yapılıyor. Jandarma birimleri için toplamda 100 adet GÖKBEY helikopter üretilecek. 

TUSAŞ aynı zamanda GÖKBEY'in silahlı versiyonunu geliştiriyor.  

YABANCIYA BAĞIMLILIKTAN KURTULDUK

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar da şirket olarak askeri, kamu ve sivil sektöre yönelik gelişmiş, güvenilir 'ülke güvenliği sistemleri' sunduklarını dile getirdi.

İhtiyaç duyulan gelişmiş teknolojileri kullanarak sınır boyunca, sınır devriyesini destekleme ve fiziksel gözetlemenin mümkün olmadığı alanlarda ihtiyaçlara cevap verdiklerini anlatan Nacar, "Özgün ürün ve çözümlerimiz sayesinde sahada konumlandırılan sensörlerden gelen bilgilerin toplanarak harita üzerinde izlenmesi ve güvenlik kameraları ile doğrudan entegrasyonun sağlanması için kritik öneme sahip fonksiyonları yerine getirebiliyoruz" diye konuştu.

Mehmet Akif Nacar

HAVELSAN Sahil Gözetleme ve Radar Sistemi SGRS ile Gemi Trafik Yönetim Sistemi HAVELSAN VTS'nin, deniz yolu güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Nacar, şunları kaydetti:

"HAVELSAN mühendislik kabiliyetleriyle, İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda POLSAN ile ortaklaşa kurduğumuz BİYOTEKSAN üzerinden geliştirme çalışmalarına devam ettiğimiz biyometrik veri teknolojilerinde, nitelikli parmak izi tanıma sistemi, tüm Türkiye'de devreye alındı. Ayrıca kendi ulusal biyometrik veri yönetim sistemini kuran 7. ülke olduk. Yabancı firmalara bağımlılıktan kurtulduk, verilerimizi ve milli sermayemizi koruduk. Dosya tabanlı bir sistemle çalışmakta olan yabancı sistemlerde çıkan arızalar günlerce sürebiliyordu. Açık kaynak teknolojilerle geliştirdiğimiz yerli sistem sayesinde kurumlarımız kesintisiz bir hizmeti verebilmektedir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!