banner2

Filipinler ATAK'ları 4'ledi! TUSAŞ FAZ-2 altyapılı milli helikopterden 2 tane daha yolladı

T-129 ATAK'ın yurtdışındaki ilk kullaıcısı Filipinler, 3. ve 4. taarruz helikopterine de kavuştu. TUSAŞ ikinci parti teslimat kapsamında bu ülkeye 2 adet daha ATAK yolladı.

Savunma 25.11.2022, 17:53 25.11.2022, 18:18
Abone ol

5 ton sınıfında dünyanın en iyi taarruz helikopteri olarak gösterilen T-129 ATAK'ların Filipinler'e teslimi sürüyor. Geçtiğimiz mart ayında 2 adet ATAK'ı bu ülkeye yollayan TUSAŞ, 3. ve 4. helikopteri de Filipinler'e gönderdi. 

Böylece, Devletten Devlete (G2G) anlaşma kapsamında Filipinler'e taahhüt edilen 6 adet ATAK helikopterden 4'ü teslim edilmiş oldu. TUSAŞ kalan 2 helikopteri de bir yıl içerisinde göndererek taahhüdünü tamamlamayı hedefliyor. 

Türkiye'yi 'taarruz helikopteri ihraç eden ülkeler' sınıfına sokan ATAK, Filipinler'e gerçekleşen ihracatla birlikte ülke ekonomisine önemli katkı sağladı. Ankara ile Manila arasında 6 helikoptere ilişkin yapılan anlaşmanın 270 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor. 

A400M askeri kargo uçaklarıyla Manila'ya gönderilen milli helikopterler FAZ-2 altyapısıyla üretildi. Filipinler Hava Kuvvetleri tarafından kabul testleri başlayan ATAK'ların Filipin envanterine 3 Aralık itibariyle girmesi bekleniyor. 

Güvenlik güçlerinin terörle mücadelede yoğun olarak kullandığı ATAK helikopterleri şimdiye dek 77 adet üretildi. 77 tane ATAK'ın 4'ü son sevkiyatla birlikte Filipinler'e gönderilmiş oldu. Kalan 73 helikopter ise Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetinde bulunuyor. 

İlk model ATAK'ın daha geliştirilmiş hali olan FAZ-2 versiyonunda lazer ve radar ikaz sistemi bulunuyor. Helikopterin üzerinde bulunan ve 'mini jammer' olarak da adlandırılan radyo frekans (RF) karıştırıcı pod, ATAK'a doğru yönelen füzelerin şaşırtılarak yahut körleştirilerek bertaraf edilmesini sağlıyor. ASELSAN mühendislerince tasarlanan sistem, milli helikopteri muadillerine göre bir adım öne geçirdi. 

ATAK helikopterinin Filipinler sonrası ikinci adresi Nijerya olacak. Afrika'nın dev ülkesi geçtiğimiz aylarda 300 milyon dolar karşılığında 6 adet ATAK için sözleşme imzalamıştı. 

ATIŞ SERBEST 2022 Tatbikatı, milli ATAK helikopterlerinin şovuna sahne olmuştu.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!