Yandex Metrica

F-35'in bulutlu havada uçmasına izin çıktı: Skandal sonrası yasak gelmişti

F-35'in bulutlu havada uçmasına izin çıktı: Skandal sonrası yasak gelmişti

F-35A Lightning (Yıldırım) savaş uçaklarına yıldırım çarpma sorunu şimdilik çözülmüş görünüyor. ABD ordusu, 2020'de yayınladığı "Şimşek yüklü bulutlara 40 kilometreden fazla yaklaşmayın" talimatını uçaktaki güncellemeler sonrası geri çekti. F-35A bundan böyle bulutlu havalarda uçabilecek. 

Savunma

21.05.2024, 15:49

ABD Savunma Bakanlığı, F-35A Lightning (Yıldırım) uçaklarının şimşek/yıldırım yüklü bulutlara yakın uçmasına izin verdi.

2020 yılında tespit edilen sorunlar nedeniyle F-35'in en yaygın versiyonu olan 'A' modelinin çok bulutlu havalarda yıldırım yüklü bölgeye 40 kilometreden fazla yaklaşması yasaklanmıştı. 4 yıldır devam eden yasak, Breaking Defense sitesine göre geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. 

F-35 Program Ofisi Sözcüsü Russ Goemaere, F-35A'daki 'yıldırımdan korunma sistemi'nde donanım ve yazılım güncellemesi yapıldığını, bu uçaklarla ilgili yasağın 19 Mart itibariyle kaldırıldığını açıkladı.

Haziran 2020 tarihinde yapılan incelemeler, F-35'teki Araç İçi İnert Gaz Üretim Sisteminde (OBIGGS) kullanılan tüplerin hasarlı olduğunu ortaya koymuş, F-35A'ya havada yıldırım çarpması halinde bunun çok ciddi sonuçlara yol açabileceği belirtilmişti. 

Bunun ardından Pentagon tarafından yayınlanan yönetmelikle Amerikan Hava Kuvvetleri'ndeki F-35A uçaklarının bulutlu havalarda uçmasına sınırlama getirilmişti. 

F-35A Lightning

Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek mi? Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek... Haberi Görüntüle

YAZILIM VE DONANIM TEST HALİNDEYDİ

F-35 programı yetkilisi, ABD envanterindeki kaç uçağa OBIGGS güncellemesi uygulandığına ilişkin detay vermedi.

ABD Hava Kuvvetleri'nde 375 adet F-35A Lightning-II uçak olduğu belirtiliyor. Donanma platformlarında görevli F-35B ve F-35C modelleriyle birlikte envanterdeki toplam sayı 570'i geçiyor.

Ancak yıldırım çarpma sorunu dışında motor sorunlarıyla da boğuşan bu uçakların yarısının 'operasyonel uçuş gerçekleştiremeyecek düzeyde' olduğu açıklanmıştı.

Russ Goemaere, OBIGGS donanımı tasarımının değiştiğini, ayrıca yazılım güncellemesine de yapıldığını belirterek uçakların bu sistemle bir süredir test halinde olduğunu kaydetti. 

'Yıldırım' lakaplı F-35'in yıldırım çarpmasına dayanıksız olması, yıllardır bu uçaklarla alay edilmesine neden oluyordu. Nitrojenle zenginleştirilmiş gaz yüklü OBIGGS sistemine dair sorunların F-35A'nın aksine F-35B ve F-35C uçaklarında henüz tespit edilmediği ileri sürülüyor. 

F-35 Program Ofisi OBIGGS yazılımında güncelleme yapmaya devam edeceklerini, aynı zamanda Amerikan Hava Kuvvetleri'ndeki 5. nesil uçakları titreşimlere daha iyi dayanabilecek sağlam borular ve bağlantı parçalarıyla donatacaklarını açıkladı. 

Bunun yanında ABD Hava Kuvvetleri, F-35 pilotlarının yıldırım yüklü bulutlardan yine de uzak durmasını tavsiye ediyor. 

SİHA ve dron sürüsüyle adalar kuşatması: Yunan basını 'Türkler de Çin ordusu gibi yapacak' diyor SİHA ve dron sürüsüyle adalar kuşatması: Yunan basını 'Türkler de... Haberi Görüntüle

JAPON UÇAKLARINI YILDIRIM ÇARPINCA

2022'deki bir yayınında Amerikan Forbes dergisi, "F-35 Yıldırım II, havada yıldırıma yaklaşamıyor" şeklinde ironik bir başlıkla bu soruna dikkat çekmiş, havada yıldırım çarpmasından dolayı hasar gören F-35'in 'muhtemelen patlamayacağını ancak acil iniş gerektirecek kadar tahribatla karşılaşacağını' yazmıştı. 

Böyle bir durumun her halükârda F-35 elektronik bileşenlerini felç edeceği ve uçağın onarımının çok pahalıya patlayacağı belirtilmişti. F-35'in yıldırımdan uzak kalması şartı, bu uçaklara talip olan Yunanistan'da bile rahatsızlığa yol açmıştı. 

Japonya'daki hava üslerinden kalkan 2 adet F-35B uçağına havada yıldırım çarptığını ve acil iniş yapan uçaklarda milyonlarca dolarlık hasar oluştuğunu yazan Pentapostagma, şu ifadeleri kullanmıştı:

"F-35'in yıldırım zaafı, süpersonik uçuş kısıtlamasından bile daha sakat bir özellik! Çünkü şimşek yüklü bulutlara 40 kilometre yaklaşamamak, bunu fırsat bilen düşman uçaklarının kendilerine bu bulutları kalkan yapmasıyla sonuçlanacaktır. Yıldırım çarpmalarına dayanıklı uçakları onlarca yıldır imâl eden Amerikalıların F-35'lerde niçin bu sorunu çözemediği anlaşılabilir değil." 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading