banner2

F-35'i basit bir kumaş parçası düşürdü... 100 milyon sterlin suya gömüldü

Akdeniz'de İngiltere'ye ait F-35B'nin uçak gemisinden havalandıktan hemen sonra denize düşmesine neden olan şey belli oldu: Uçağın üzerinde unutulmuş bir yağmur örtüsü...

Savunma 24.11.2021, 15:36 24.11.2021, 15:45
Abone ol
F-35'i basit bir kumaş parçası düşürdü... 100 milyon sterlin suya gömüldü

Akdeniz'de F-35B savaş uçağının İngiliz donanmasına ait HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden havalandıktan sonra birdenbire irtifa kaybederek düşmesiyle ilgili soruşturmada çarpıcı verilere ulaşıldı. 

Olayı soruşturan müfettişler 100 milyon sterlin değerindeki uçağı 'basit bir kumaş parçasının' düşürmüş olabileceğini belirtiyor. Elde edilen bulgulara göre F-35B gemiden havalanmadan önce görevliler uçağın üzerindeki yağmurluğun bir parçasını kaldırmayı unuttu. 

Üzerinde yağmur örtüsü parçasıyla havalanan uçak kısa süre sonra alarm verdi, çünkü örtü motor tarafından emilmişti. Pilot, motorun tıkanması nedeniyle hızla irtifa kaybeden uçağı fırlatma sistemiyle terk etti. 

İngiliz donanma personeli de uçağın düştüğü bölgede suyun üzerine yayılmış yağmur örtüsü gördüklerini ifade ediyor. İngiliz medyasına konuşan görgü tanıkları, pilotun kalkış sırasında sorunu fark ettiğini ancak geminin pisti bitmeden uçağı durduramadığı için havalanmak zorunda kaldığını kaydetti. 

F-35B gemiye öylesine yakın bir konumda suya gömüldü ki, fırlatma sistemiyle kokpiti terk eden pilotun kullandığı paraşüt, iniş sırasında Queen Elizabeth uçak gemisinin küpeştesine takıldı. Pilot bir süre güverte kenarına takılmış paraşütle borda duvarında asılı kaldı. 

KAZA BÖLGESİ MISIR AÇIKLARI

Bu arada İngiliz DailyMail gazetesi F-35B Lightning II uçağının düştüğü bölgenin Akdeniz'de Mısır açıkları olduğunu iddia etti. Suyun 1,5 kilometre altında bulunan uçağı çıkarmak için İngiliz donanması Amerikan ve İtalyan ekipleriyle birlikte çalışıyor. Hassas teknolojiler barındıran F-35 uçağının suyun altından Ruslar tarafından kaçırılma ihtimalini önlemek için İngiliz gemileri kaza bölgesinde geniş önlemler aldı. Geçtiğimiz günlerde Kraliyet Donanması'na ait devriye gemilerinin Girit güneyinde görülmesinden ötürü, uçağın düştüğü bölgenin Girit açıkları olduğu iddiası sosyal medyada dile getirilmişti. 

F-35B LIGHTNING PİSTE DİKEY İNİŞ ÖZELLİKLİ


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!