F-16'ların yerine 80 Eurofighter! Ankara-Londra anlaşması artık an meselesi

Yeni F-16'lar konusunda her gün yeni bir şart öne süren Kongre üyeleri, Ankara'yı bıktırdı. Dümeni İngiltere'ye çeviren Türkiye, 80 adet Eurofighter jetinin alınması konusunda her an somut bir adım atabilir.

Savunma 17.09.2022, 14:00
F-16'ların yerine 80 Eurofighter! Ankara-Londra anlaşması artık an meselesi

Türkiye'nin ABD'den talep ettiği F-16'lar konusunda Kongre üyelerinin her gün yeni bir şart öne sürmesi, bu satışın onaylanmasına ilişkin umutları iyice azalttı. Parasını ödeyerek edindiği bir platform için herhangi bir dayatmayı kabul etmeyen Ankara, bunun egemenlik hakkının ihlali anlamına geldiğini dile getiriyor.

F-16'ların Adalar Denizi'nde Yunanistan'a karşı kullanılmamasını şart koşan ABD Kongresi üyeleri işi iyice çıkmaza sokunca Türkiye rotayı İngiltere'ye çevirdi. Eurofighter savaş uçaklarının alımı konusunda bir süredir yürütülen müzakerelerde somut adımların yakında devreye girmesi bekleniyor. 

Washington'un tavrı konusunda sabrın taşmakta olduğuna ilişkin en net işaret geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. "Dünyada uçak satan tek ülke ABD değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor. Her yerden bunu temin mümkün ve bunun için de bize sinyal çakanlar var" diyen Erdoğan, rotanın her an başka ülkelere kırılabileceği mesajı vermişti. 

RAFALE, ÖZGÜR PROJESİ VE EUROFIGHTER

Yunan Hava Kuvvetleri'nin F-16 Viper'lar ve Fransız Rafale uçaklarıyla kuvvetlendirilmesine karşı birtakım adımlar atan Ankara, öncelikle Katar envanterinde bulunan ve aralarında Rafale jetlerinin de olduğu 36 adet hava aracının Türkiye'deki üslerde konuşlanmasının önünü açtı. 

ABD'den 40 adet F-16 Viper satın alımı ve 80 adet Blok-72 modernizasyon kiti talebinin reddedilme ihtimalinin iyice belli olmasıyla birlikte, eldeki uçakların milli imkanlarla modernize edilmesini sağlayan Özgür Projesi devreye alındı. Envanterde bulunan F-16 Blok-30'ların Viper seviyesine milli imkanlarla çıkarılması bekleniyor. 

Diğer yandan Milli Muharip Uçağın (MMU) devreye alınması öncesi 'ara dönem' ihtiyacını karşılamak üzere İngiltere'den Eurofighter savaş uçaklarının alınması sürpriz olmayacak.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz, geçtiğimiz mayıs ayında İngiltere'ye bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Eurofighter uçaklarını Coningsby Hava Üssü'nde incelemişti. Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarının merkez üssü olan bu noktada Küçükakyüz'ün 80 adet savaş jeti için temaslar yürüttüğü iddia edilmişti. 

Küçükakyüz'ün incelemesi sonrası Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Londra'ya gitmiş ve gerek MMU motorunun ortak üretimi gerekse de İngiliz menşeili platformların Türkiye'ye ihracatı önündeki engellerin kaldırılması konusunda önemli görüşmeler yürütmüştü. Bu temaslarla birlikte tüm gözler Ankara ile Londra arasında muhtemel bir anlaşmaya çevrilmişken Middle East Eye haber portalına konuşan bir yetkili, "Bu uçaklar çok iyi. Elbette F-16'ları alamazsak, yerli uçak TF-X (MMU) gelene kadar geçici bir seçenek olabilir" ifadelerini kullanmıştı. 

6 bin saatlik uçuş ömrü bulunan Eurofihgter Typhoon uçaklarından 80 adet satın alınması bekleniyor. Havada henüz 2 bin saat dolayında görev yapmış olan bu uçakların TUSAŞ tesislerinde kapsamlı modernizasyondan geçirilmesi, ardından AESA radarlarıyla teçhiz edilmesi olasılıklar dahilinde. Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (RAF) halihazırda 30 adet uçağı satışa koyduğu biliniyor. Londra ile yapılacak muhtemel bir anlaşma, F-16 meselesini çıkmaza sokan Washington'a cevap niteliğinde olacak. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!