banner2

Ermeni ordusu, SİHA'lardan korunmak için barınak inşa ediyor

2. Karabağ Savaşı'nda Türk SİHA'ları karşısında perişan olan Ermeni ordusu, muhtemel yeni bir çatışmada askerlerini korumak için havalandırma borularını andıran barınaklar inşa ediyor.

Savunma 03.07.2021, 15:28 04.07.2021, 00:23
Abone ol
Ermeni ordusu, SİHA'lardan korunmak için barınak inşa ediyor

27 Eylül 2020'de başlayan ve 10 Kasım 2020 tarihine dek devam eden 2. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan ordusu karşısında net bir hezimete uğrayan Ermenistan, cephede çaresiz durumda kaldığı SİHA'lara karşı yeni önlemler geliştiriyor. 

Türk SİHA'ları karşısında büyük askeri zayiat veren Ermenistan ordusu, ülkenin güneyinde Karabağ sınırında yer alan Kapan ve Sünik bölgesine SİHA'lardan korunmak amacıyla özel personel barınakları inşa ediyor.

Silindir biçimli koridor şeklinde inşa edilen ve dev bir havalandırma borusunu andıran metal tüneller, yeni bir savaş durumunda Ermeni askerlerini silahlı insansız hava araçlarından korumayı hedefliyor. 

Prefabrik tarzda yapıldığı gözlenen ve zırh seviyesi oldukça düşük görünen bu yapıların Ermenileri ne ölçüde koruyacağı meçhûl. Zira Bayraktar TB2 SİHA'larının kullandığı MAM-L, MAM-C ve BOZOK gibi mühimmatların tankları bile imha edebildiği düşünüldüğünde, yeni bir sıcak çatışma sırasında Ermeni güçlerinin yine zor anlar yaşamasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Terör örgütü PKK'nın Suriye-Türkiye sınırında ABD desteğiyle inşa ettiği beton tüneller bile teröristleri Türk ordusunun gazabından kurtaramamıştı. Güçlendirilmiş beton yapılardan çok daha dayanıksız durumdaki ince profil demirli bu Ermeni tünelleri, Azerbaycan-Türkiye hava gücü karşısında Erivan ordusunun yeni bir çaresizlik göstergesi olarak yorumlandı. 

ERMENİLERİN BÜYÜK BOZGUNU

44 gün süren savaşta Azerbaycan ordusu Ermenilere ait 53 tanksavar, 4 Smerç, 97 Grad, 2 Uragan ve 1 TOS çok namlulu roketatar sistemlerini, 7 adet S-300 hava savunma sistemini, 1 adet S-300 radarı ile 2 tane S-300 algılama istasyonunu, çok sayıda uçaksavar rampasını, 1 adet Oborona radar istasyonunu, 5 adet TOR, 40 tane OSA, 4 KUB, 1 KRUG, 14 Zastava, 2 tane de S-125 uçaksavar füze sistemini imha etmişti. Bunların yanında 22 insansız hava aracı, 2 Elbrus balistik füze sistemi, 1 Toçka-U balistik füze sistemi, 5 elektronik savaş aracı, 2 R-142 komuta karargah aracı, 2 Nebo-M radar istasyonu, 7 farklı radar istasyonu, 4 elektronik savaş aracı da yok edilmişti. 

28 adet Akasiya ve Gvozdika kundağı motorlu obüs de imha edilmiş, 315 farklı kalibreli top kullanılamaz hale getirilmişti. Savaş boyunca 287 tankı parçalanan Ermeniler, 79 tankı ise Azerbaycan ordusuna ganimet olarak vermek zorunda kaldı. Bunun yanında 69 zırhlı piyade aracı, 252 askeri kamyon, 7 komuta noktası ve 11 mühimmat deposu patlatılırken, Ermenistan'a ait 5 adet Su-25 savaş uçağı da düşürüldü. İmha edilen ve ele geçirilen silahların tutarının yaklaşık 5 milyar dolar değerinde olduğu sanılıyor. 

Ermenistan ordusunun savaşta uğradığı ağır hezimet hem mevcut hem de eski yöneticiler tarafından kabul edilmişti. Eski Başbakan Hrant Bagratyan, "Ordumuzun yüzde 80'i yok oldu. Bozguna uğradık. Bu sır değil çünkü savaş alanında ne kadar silah, zırhlı araç ve topumuzun kaldığını Azerbaycanlılar da sayıyor. Artık ordu diye bir şey yok. Bu aslında yenilgi de değil, bu bir bozgun" demişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!