Emekli pilot Erdoğan Karakuş, Milli Muharip Uçak için rakam verdi: 20 yılda tam 300 tane lazım olacak

Emekli Hava Pilot Korgeneral Erdoğan Karakuş, Milli Muharip Uçak hazır olduğunda en az 300 tane üretilmesi gerektiğini söyleyerek "Bu şekilde bölgede tam bir caydırıcılık üstünlüğü bizde olur" dedi.

Savunma 22.01.2022, 12:54

18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkacak Milli Muharip Uçak (MMU) 85 milyonu heyecanlandırmaya devam ediyor. Motor çalıştırmasının ardından 2025 yılında ilk uçuşunu yapması ve 2029'dan itibaren Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi beklenen MMU, Türk havacılığının 'kurtuluş savaşı' olarak görülüyor. 

Yunanistan'ın Fransa'dan Rafale savaş uçaklarını teslim almaya başlamasıyla birlikte Ege'de hava üstünlüğünün kimde olduğu tartışması yeniden alevlendi. Türkiye Gazetesi, merak edilen bu konuyu emekli Hava Pilot Korgeneral Erdoğan Karakuş'a sordu. 

HAVA SALDIRISI YAPMA DERDİNDELER

Yunanistan geçtiğimiz günlerde Fransa'dan sipariş ettiği 24 Rafale uçağının 6'sını teslim almış ve uçaklar papazlarca kutsanmıştı.

Bir yandan 4. nesil Rafale uçakları edinen, aynı zamanda ABD'den 5. nesil F-35 jeti almak isteyen Yunanistan'ın hamlelerini Türkiye'nin boşa çıkaracağını söyleyen Karakuş, şunları söyledi:

"Yunanistan, 'Acaba bir fırsat bulup Türkiye'ye hava saldırısı yapabilir miyim' planları yapıyor. Bu noktaya erişecek gücü olacak mı olmayacak mı bunu ileriki tarihlerde göreceğiz. Biz de tabii boş durmadan elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle hava kuvvetlerimizi güçlendirme amaçlı çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye, ABD'den 40 adet F-16 alma niyetinde. Bunun yanı sıra 80 tane F-16'nın Blok 70 seviyesine çıkartılması söz konusu. Türkiye bu şekilde bir süre daha caydırıcılığını muhafaza edecek." 

20 YILA KADAR TAM ÜSTÜNLÜK BİZDE OLACAK

"Türkiye'nin 20 yıla ihtiyacı var. Milli Muharip Uçağın (MMU) 2029'da Hava Kuvvetleri'ne teslimine başlayacak. Uçağın motoru da Türkiye'de yapılır hale gelecek. O zaman bize 300 civarında MMU uçak lazım olacak ve bunların teslimatının tamamlanması da 2040'ı bulacak. Bu şekilde bölgede tam bir caydırıcılık üstünlüğü bizde olur. Önümüzdeki 20 yılı atlatmak için Türkiye'nin F-16 alması bile Yunanlıları caydırır." 

ABD BÖLGEDE DENGENİN BOZULMASINI İSTEMİYOR

Emekli hava pilot Korgeneral Erdoğan Karakuş

"Yunanistan Fransa'dan 24 adet Rafale savaş uçağının yanı sıra ABD'den de 50 adet F-35 istedi. Ancak ABD, Atina'nın bu talebini bilinçli olarak bekletiyor. Rum lobisinin çabalarına rağmen ABD'nin Yunanistan'a şu anda F-35 verme müsaadesi söz konusu değil. ABD, Türkiye ve Yunanistan arasında askeri denge olmadığı zaman savaş çıkacağını biliyor. Özellikle NATO ile Rusya arasında tansiyonun yükseldiği şu sıralarda savaş çıkması ABD için de arzu edilen bir durum değil." 

Fransa'dan satın alınan Rafale uçaklarının ikinci el olmasına da değinen Karakuş "Rafale çıkalı zaten çok uzun bir süre olmadı. Ömürleri 15 bin saat civarında. Yunanistan'ın aldığı uçaklar en fazla 3 bin-5 bin saat uçmuştur. İkinci eli ile birinci eli arasında çok fark yok. Yunanistan kısa zamanda alabilmek için ikinci ele rıza gösterdi. Bir an evvel Rafale'lerin sayısını 24'e tamamlama amacıyla ikinci ele razı oldular."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!