banner2

Emekli Korgeneral: Altıncı nesil savaş uçağına Türkiye'yi dahil edecekler

Havacı general Erdoğan Karakuş, Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı alımını ve bu uçağın F-16 ile farklarını değerlendirdi. Karakuş ayrıca, İngilizlerin 6. nesil uçak projesi TEMPEST'e Türkiye'nin de dahil edilmek istendiğini savundu.

Savunma 18.11.2023, 11:15 18.11.2023, 14:06
Abone ol

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı talebi ve F-16'lara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Milli Muharip Uçak KAAN'ın 250 adedinin envanterde olması için gereken bekleme süresine dikkat çeken Karakuş, İngilizlerin 6. nesil savaş uçağı 'TEMPEST' projesine Türkiye'yi de dahil etmek istediğini ileri sürdü. 

Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada Karakuş, ABD'nin Türkiye'ye F-16 vermemek için her yolu denediğine işaret ederek bu şartlarda başka yollar aranması gerektiğini dile getirdi. Milli Muharip Uçak KAAN'ın aktif görevdeki en erken uçuş tarihinin 2032 yılı olabileceğini kaydeden Karakuş, şöyle konuştu:

250 ADET KAAN 2040'I BULUR

“2032 olduğuna göre 250 civarında uçak üretebilmek için 2040’ı buluyoruz. Güvenliğimizin tehdit edilmesi konusu var, beka konusunda sıkıntılarımız var, dolayısıyla çözüm olarak 40 adet F-16 almak, 80 adet F-16’ya yakın uçağı da daha uzun menzilli hale getirme ve yeteneğini geliştirme isteğimiz oldu. 10 ay geçti, 15 gün içerisinde cevap vermesi gereken ABD Dışişleri Komisyonu cevap bile vermedi. 

İsveç, Finlandiya olayları nedeniyle, öncesinde de Ukrayna ile ilgili olarak Rusya’ya tam ambargo koymadık, AB ülkelerinin kısıtlamalarına gitmedik diye bizi suçladılar. Halbuki bizi F-35’ten çıkartmış bir ABD var, diğer tarafta ise bizi yıllardır almamış bir AB var. Şimdi de Gazze’deki halkın bu noktalara gelmesinden İsrail ve ABD’yi sorumlu tuttuğumuz için, F-16 vermemek için Türkiye’yi öyle bir suçlama içerisine sokmaya çalışıyorlar.”

TEMPEST PROJESİNDE TÜRKİYE Mİ?

İngilizlerin KAAN uçağı projesinde görev aldığını, 150 kadar mühendisin Milli Muharip Uçak tasarımında çalıştığını hatırlatan Karakuş, ABD'den 120 civarında F-35 alma amacındaki Londra'nın bu sayıyı 40'a düşürdüğünü, bu esnada 'Fırtına' (TEMPEST) adlı 6. nesil uçak projesi başlattığını dile getirerek şu iddiada bulundu:

"Türkiye'yi Fırtına uçak projesine katmak istiyorlar. KAAN'dan sonra dünyada en gelişmiş uçak şekline dönüşecek bu Fırtına dediğimiz uçak. İngiltere şu anda Japonlar ve İtalyanlarla anlaşmış, bu arada Türkiye'yi de buna çekmek istiyorlar."

Erdoğan Karakuş

YUNANİSTAN ÖNCELİKLİ TEHDİT 

Yunan Hava Kuvvetleri'nin Fransa'dan aldığı Rafale uçaklarının 24'e ulaşmak üzere olduğuna dikkat çeken Karakuş, aynı zamanda Yunanlıların F-16'larını ABD'de modernize ettirip Blok-70 seviyesine yükselttiğine işaret ederek "Şu anda 20'yi geçti. Yunanistan'ın güçlenmesine karşı ona karşı güçlü olmak, bekamızı muhafaza etmek zorundayız. Ne olursa olsun daima bizim için öncelikli tehdit Yunanistan olmuştur. Bu 50-60 yıldır böyle" dedi. 

PAHALI AMA BLOK-70'TEN AŞAĞI DEĞİL

Emekli Korgeneral Karakuş, Türkiye'nin talip olduğu Eurofighter uçaklarına ilişkin olarak ise şu yorumu yaptı:

"Eurofighter 2 motora sahip. Yetenek açısında Block-70’ten aşağı değil. Yük taşıma açısından da fena değil. Yerini doldurur F-16’nın. Ancak lojistik sistem açısından bir sıkıntı olacaktır. Pahalıdır. Ama Türkiye’nin bunu halledeceğine inancımız tam. 

Türkiye’nin sıkıntısı şu; F-16’lar açılsa bile, ABD Kongresi kabul etse bile F-16’ları bize ne zaman verecekler? Ne kadar zamanda üretilecek 40 tane F-16? İngiltere’nin 200 civarında Eurofighter uçağı var, belki mevcut olanlardan verecek bize. O zaman zaman kısalacak."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!