Yandex Metrica

Sitede Ara

Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim hattı kurulabilir

Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim hattı kurulabilir

Yahudilerin nisan ayında "F-22'yi İsrail'e sat" çağrısı yeterince yankı bulmamış olacak ki, Tel Aviv bu kez müttefik ülke basınını devreye soktu. Yurtdışına satışı kanunen yasak olan F-22 uçaklarının İsrail'e sevkiyatının bir şekilde sağlanması ya da üretim hattının Tel Aviv'e taşınması çağrıları yapılıyor. Donald Trump'ın, yeniden seçilmesi halinde yarım kalmış bir planı kaldığı yerden devam ettirme olasılığı da yüksek görünüyor.

Savunma

10.07.2024, 08:14

Mescid-i Aksa'yı yıkarak yerine Süleyman Mabedi'ni inşa etmeyi hedefleyen İsrail, Ortadoğu'da kopması muhtemel büyük fırtına öncesi ABD'den daha çok destek bekliyor. 

Gazze'de 15 binin üzerinde bebek ve çocuk olmak üzere 40 bini aşkın sivili öldüren soykırımcılar, 25 adet daha F-35 savaş uçağı talebinin ardından F-22 transferini yüksek sesle dillendirmeye başladı. 

İlk kez geçtiğimiz nisan ayında Amerikan yayın organı National Interest'in tanınmış Yahudi analisti Brandon J. Weichert tarafından ortaya atılan teklif, şimdi uluslararası savunma basını tarafından yeniden gündeme getirildi. 

Aylar önceki F-22 isteğinin yeterince yankı bulmadığını düşünerek bu kez savunma sanayii ortağı Hindistan'ı devreye sokan Tel Aviv yönetimi, hayalet uçak çağrısını bu kez EurAsianTimes üzerinden yineledi.

TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller Haberi Görüntüle

F-22 BLOK-20 UÇAKLARI NEREYE GİDECEK?

ABD Hava Kuvvetleri, envanterdeki 185 F-22 uçağının Blok-20 versiyonundaki 32 adedini emekliye ayırmayı planlıyor. Yaklaşık 30 yıllık uçakların senelik bakım maliyeti 485 milyon doları buluyor. Bu rakam, jet başına yıllık 15 milyon ABD Doları'nın harcanması demek. 

F-22 Raptor savaş uçağı

Savunma bütçesini F-22 bakımına harcamak yerine daha çok 6. nesil projeler ve hipersonik füzelere harcama amacındaki ABD yönetimi, yurtdışına satışı kanunen yasak olan bu uçaklardan bir kısmını depoya kaldıracak. Ancak ABD'yi kontrol eden Yahudiler, F-22'lerin İsrail ordusuna verilmesini istiyor. 

Aslında Tel Aviv'in F-22 talebi yeni değil. İsrail yönetimi uzun yıllardır bu uçaklara sahip olmayı tasarlıyor ve böylelikle F-22 üretim hattının yeniden aktifleşebileceğini savunuyor. 

Washington, 90'lı yılların sonunda Savunma Bakanlığı Tahsisat Yasası'nı değiştirerek F-22 için ihracat yolunu kapatmıştı. Yasanın son halinde şu ifadeler bulunuyor: 

"Bu kanun kapsamında sağlanan fonların hiçbiri, F-22 ileri taktik savaş uçağının herhangi bir yabancı hükümete satışını onaylamak veya lisanslamak için kullanılamaz."

F-22 ihracatını yasaklamakla ABD, bu uçakları İsrail'e göndermemeyi değil, gizlilik teknolojisinin üçüncü ülkeler yoluyla Çin ya da Rusya'ya aktarılmasının önüne geçmeye çalışıyordu. 

TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan özelliğini açıkladı TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan... Haberi Görüntüle

DONALD TRUMP O PLANI YÜRÜRLÜĞE KOYABİLİR

İddiaya göre İsrail'e F-22 verilmesini sağlamaya çalışan ilk ABD Başkanı Donald Trump oldu.

2020 yılında iktidarının son günlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne F-35 satışını onaylayan Trump'ın, 'teknolojik üstünlüğünü koruması için' İsrail'e de F-22 vermeyi planladığı öne sürülmüştü. 

Joe Biden'a karşı yarışı önde götüren Donald Trump'ın Kasım 2024 seçimlerinde ABD Başkanı olması halinde bu planın yeniden devreye girebileceği konuşuluyor.  

Donald Trump

İsrail müttefiki Hint basını, National Interest sitesinde güvenlik analisti Weichert'in şu çağrısını hatırlatıyor:

"Üçüncü Dünya Savaşı'nın ayak sesleri duyulurken ve ABD'nin savunma sanayii tamamen paramparça olmuşken Washington sadece müttefiklerine değil, müttefiklerinin iyi silahlara sahip olmasına da ihtiyaç duyacak. İsrail'e F-22 satmak, ABD'nin rakiplerine karşı daha uzun süre mücadelede kalma ve onları yenme kapasitesine sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu satış, ABD'nin F-22 üretim hatlarını yeniden açmasına, savaş uçağı maliyetlerini düşürmesine ve masrafı ABD adına makul seviyede tutmasına yardımcı olacaktır.

Bir diğer olasılık ise bu fikrin İsrail'de popüler olması durumunda, F-22 üretim hattının Amerikalılarla işbirliği içerisinde İsrail topraklarına kurulmasıdır."

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

75 TANE F-35'E F-22'LER DE EKLENEBİLİR

F-35'in aviyonik yazılımlarına müdahale edebilen tek ülke olan İsrail, özel isteklerine uyarlanmış versiyon olan 'F-35I ADIR' kullanıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri'nde 50 adet F-35A savaş uçağı bulunuyor. Haziran ayında yapılan anlaşma kapsamında bu uçaklara 25 adet daha eklenecek.  

Emekliye ayrılacak F-22'lerin İsrail'e transferi kampanyası sonuç verirse en az 32 adet F-22, soykırımcıların elinde yeni katliam silahına dönüşebilir. 

F-22 Raptor savaş uçağı

F-35'ten daha küçük radar kesit alanına (RCS) sahip olan F-22, Pratt&Whitney üretimi F119 motorlarından güç alıyor ve ses hızının 2,2 katı (Mach 2,2) uçabiliyor.

Uçağın gövde ve silah sistemlerinin çoğu, son montaj işlemleriyle birlikte Lockheed Martin şirketinde yapıldı. F-22'nin kanat, arka gövde ve aviyonik entegrasyonuna ise Boeing imza attı. 

2 adet harici yakıt tankıyla yaklaşık 3 bin kilometrelik menzile gidebilen F-22'nin harekât yarıçapı 1500 kilometre düzeyinde bulunuyor. 

Amerikan Hava Kuvvetleri bu uçaklardan başlangıçta 750 adet edinmeyi planlıyordu. Ancak 2009 yılında, Çin ve Rusya'da muadil bir uçak geliştirilmediği gerekçesiyle alım talebi 187 adede düşürüldü ve ABD ordusu F-22 yerine F-35'e ağırlık verdi. Son F-22 teslimatı 2012 yılında gerçekleşti. 

Amerikan F-22 ile Milli Muharip Uçak KAAN'ın ilk uçuşları arasındaki farkı gösteren görüntüler sosyal medyada ilgi çekmişti. 

Habere Tepki Ver

1

2

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading