Yandex Metrica

DOLAR

33.08

%0.11 expand_less

EURO

36.11

%0.24 expand_less

ALTIN

2561.70

%0.01 expand_less

BIST

11064.85

%0 expand_less

BTC ($)

63064.03

%4.88 expand_less

EFES-2024'te yerli ve milli damga! Hedefler tam isabetle vuruldu

45 ülkeden yaklaşık 11 bin personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatın gece safhası nefes kesti. Tatbikatın seçkin gözlemci günü kapsamında hedefler uzun ve orta menzilli tanksavar füzeleri, ATAK helikopterleri ile KORKUT hava savunma sisteminin de bulunduğu yerli ve milli silah sistemlerince tam isabetle vuruldu.

Savunma

30.05.2024, 11:31

EFES-2024 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü kapsamındaki gece faaliyetleri dün gerçekleştirildi. Nefes kesen tatbikatı Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in beraberindeki farklı ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarıyla ile TSK komuta kademesi takip etti. EFES-2024'te hedefler tam isabetle vuruldu.

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki tatbikatın gece safhasına 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personel katıldı.

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

GECE SAFHASI NEFES KESTİ

Bir senaryo üzerine kurgulanan tatbikatın gece faaliyetleri nefes kesti. Tatbikata katılımcı ülke unsurlarından oluşan birleşik özel kuvvet timleri, denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirdi. Özel kuvvet unsurlarının bir kısmı paraşütle belirlenen alanlara inerken diğer kısmı denizden sızma harekatı yaptı.

F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize en az 128 tane lazım F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize... Haberi Görüntüle

HAREKAT BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Botların motorlarını kıyıya belli mesafede susturan su altı taarruz ve su altı savunma timleri, su altı engel ve sığ su mayınlarından sahili temizledi. Daha sonra amfibi aldatma harekatı ve amfibi keşif harekatı başlatıldı. Gece görüş kabiliyetine sahip amfibi keşif bölüğü çıkarma yapılacak sahile yönelik keşif harekatı düzenledi. Harekatın ardından karartma uygulayarak sahile yaklaşan gemilerin kapak açmasının ardından zırhlı araçların ve personelin kıyıya çıkmasıyla deniz piyade unsurlarının çıkarma harekatı başarıyla tamamlandı.

TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan özelliğini açıkladı TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan... Haberi Görüntüle

ATIŞLARI F-16 İZLEDİ

Bu esnada, indirme bölgesinde belirlenen hedefler, ATAK helikopterlerinin ateşiyle vuruldu. Yerli ve milli üretim cirit füzeleri ile tam isabetle gerçekleştirilen atışları, önce topçu ve havan, daha sonra ise F-16 atışları izledi. Gece faaliyetleri kapsamında hava hücum harekatı da gerçekleştirildi. ATAK helikopterlerinin eşlik ettiği "uçan kale" olarak nitelendiren CH-47 Chinook helikopterleri, özel kuvvet unsurlarını belirlenen bölgeye indirdi.

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

HEDEFLER TAM İSABETLE VURULDU

Hava hücum harekatının başarıyla tamamlanmasının ardından muharebe arama kurtarma görevi de icra edildi. Gece faaliyetleri, hava savunma silahlarının atışlarıyla tamamlandı. Atış kapsamında, yerli ve milli üretim KORKUT hava savunma sistemi, belirlenen hedefleri tam isabetle vurdu. Tatbikat sırasında, yarınki bölümde yer alacak olan TCG Anadolu gemisi de yerini aldı. EFES-2024 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci gününün ikinci kısmı, yarın gündüz faaliyetleriyle tamamlanacak.

Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni duyurdular Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni... Haberi Görüntüle

ÖNCEKİ TATBİKATLARDAN FARKI

EFES-2024 Tatbikatı, çeşitli operasyonlardan elde edilen tecrübelerin muharebe sahasına yansıtılması, hibrit harekat ortamının esas alınması, meskun mahal muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması hususlarıyla daha önceki tatbikatlardan farklılık gösterdi.

Türk F-16'sını düşüren Yunan uçağını satın almak için heyet geliyor: Fatura milyar doları aşabilir Türk F-16'sını düşüren Yunan uçağını satın almak için heyet geliyor:... Haberi Görüntüle

BİRÇOK ARAÇ İLK DEEFA KULLANILDI

Tatbikat kapsamında, yeni nesil Fırtına-2 ve Boran Obüsü, PARS OMTAS kuleli tekerlekli araç, araca monteli mayın tespit sistemi, KARGU hedefe yönlendirilebilen mühimmat sistemi, BAHA insansız hava aracı, TOGAN otonom döner kanatlı gözcü İHA sistemi, füzyon silah gece görüş dürbünü, MİLKAR taarruz sistemleri, C-70 termal silah nişangahı E- 60 termal silah dürbünü, A-960 gündüz görüş dürbünü, A-600 gece görüş dürbünleri, silah tespit radarı, SERHAT ve ACAR radar sistemleri, İHTAR sistemi, şişirilebilir sahte tank ve sistemler, helikopterden havadan tahliye platformu, MİKON mikro kamikaze dron, BOYGA havan mühimmatı taşıyan döner kanatlı İHA, MX-908 patlayıcı madde tespit cihazı, URGAN IP kamera sistemi, CADEX keskin nişancı tüfeği ve NIGHT FORCE ATACR silah üstü optik dürbün gibi muhtelif silah ve sistemler farklı şekillerde ve ilk defa atışlı bir tatbikatta kullanıldı.
Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading