banner2

Duvarın arkasında patlayıp 500 parçaya ayrılıyor: Akıllı mühimmat ATOM

Havada şarapnel bulutu oluşturarak düşman füze, İHA ve helikopterlerini vuran akıllı mühimmat ATOM, şimdi SARP silahıyla karada da kullanılabiliyor.

Savunma 01.12.2021, 14:15 01.12.2021, 15:37
Abone ol
Duvarın arkasında patlayıp 500 parçaya ayrılıyor: Akıllı mühimmat ATOM

Alçak irtifa hava savunmasında KORKUT tarafından kullanılan akıllı mermi ATOM, artık karada da düşmanın büyük kâbusu olacak. Akıllı tapa sistemiyle ne zaman patlayacağı ayarlanabilen ATOM mühimmatı, namludan çıktıktan sonra tam hedefin üzerindeyken infilak ediyor. En az 500 adet parçacığa ayrılan mühimmat, yakın çevredeki her şeyi vurabilen bir şarapnel bulutuna dönüşüyor. 

KARADA TEST ATIŞI İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

ASELSAN mühendisleri tarafından hava hedefleri için geliştirilen ATOM mermileri, yine ASELSAN imzalı SARP silah sistemine entegre edildi. TRT Haber tarafından görüntülenen test atışları, sistemin etkinliğini bir kez daha kanıtladı. Akıllı Mühimmat ve Aktif Koruma Sistemleri Program Müdürü Güven Solak, ATOM mermilerinin kabiliyetlerini TRT Haber'den Doğancan Aksoy'a şöyle anlattı: 

"Siper, sütre benzeri bir engelin arkasındaki hedefi geçtikten sonra tam istediğimiz noktada patlayıcı dolgunun infilakı sonrasında gövdesi 500'den fazla küçük çelik parçacığa ayrılabiliyor ve bunlar şiddetli bir şekilde etrafa saçılım gerçekleştirirken şarapnel etkisiyle hedefe karşı etkinlik gösterebiliyoruz."

KESKİN NİŞANCILARI AVLAYACAK

ATOM mühimmatının karada kullanılması, duvar ya da tepe arkasındaki hedeflerin vurulması için çok önemli bir gelişme. Bu mermiler düşman keskin nişancılarını vurmada da etkili olacak. Özellikle meskûn mahal operasyonlarında güvenlik güçlerine yönelik en büyük tehditlerden bir tanesi keskin nişancılar. Binaların içerisine gizlenen keskin nişancılar işte bu entegrasyon sayesinde güvenli, uzak bir mesafeden saklandıkları yerde etkisiz hale getirilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!