banner2

Duran Kalkan TÜBİTAK'ın NEB bombasını nükleer silah sandı: Tünelleri sarsıyor, insanı düşünemez hale getiriyor

PKK elebaşı Duran Kalkan, TÜBİTAK SAGE imzalı sığınak delici NEB füzesinin mağarada yol açtığı etkiyi böyle anlattı: Tünelleri sarsıyor, insanı düşünemez hale getiriyor...

Savunma 23.06.2022, 11:48
Abone ol
Duran Kalkan TÜBİTAK'ın NEB bombasını nükleer silah sandı: Tünelleri sarsıyor, insanı düşünemez hale getiriyor

Kandil'de konuşlu PKK elebaşı Duran Kalkan,  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarda kullandığı sığınak delici bombaların etkisini anlattı. Terör örgütünün yayın organına verdiği demeçte Kalkan, hava harekâtlarında sıklıkla kullanılan ve tünelleri tahrip eden TÜBİTAK SAGE imzalı Nüfuz Edici Bomba'yı (NEB) nükleer silahla karıştırdı. 

BU NORMAL BİR PATLAMA DEĞİL...

Örgüt üyelerinin kendisine ilettiği raporlardan bahseden Duran Kalkan'ın, Türk ordusunca kullanılan mühimmatların teröristleri 'düşünemez hale getirdiğini' belirtmesi dikkat çekti. Teröristbaşı şunları söyledi:

"Gerilla tekmillerimizde geçiyor 'patlama yapıldı' diye. Bu patlama bombardıman değil, bombardımanlar zaten oluyor. Bu özel bir patlama yani, nasıl böyle... Tünelleri sarsıyor, insanları düşünemez hale getiriyor. Kimyasal şey gibi değil ama benzer biçimde farklı bir etki yapıyor. Tepe Sor'dan çıkan arkadaşlar bunları ifade ettiler. Bunlar böyle patlama değil, büyük olasılıkla taktik nükleer silah saldırısı deniyor buna..."

BETONU DELİP İÇİNE PATLIYOR 

Duran Kalkan ve teröristleri dağda 'düşünemez' hale getiren şey, Türkiye'nin ilk ardışık delici harp başlığı teknolojisine sahip beton delici mühimmatı NEB'den başkası değil.

2,1 metre kalınlığında güçlendirilmiş betonu delebilen NEB, toprak ya da kayalık zeminde bir miktar ilerledikten sonra derinlerde infilak ediyor. 870 kilogramlık NEB bugüne dek PKK'ya yönelik pek çok operasyonda kullanıldı. NEB'in mağaralarda oksijen seviyesini azaltan termobarik etkili modeli de bulunuyor. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen NEB, MKE tarafından üretiliyor. TÜBİTAK SAGE'nin aynı amaç doğrultusunda geliştirdiği SARB-83 ve SERT-82 kodlu bombaları da bulunuyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!