banner2

Dünyanın gözü SİHA'larda: Ukrayna'nın TB2'leri onca saldırıdan kurtulmayı başardı!

Rusya'nın Ukrayna'daki pek çok hava üssünü bombalamasına rağmen Bayraktar TB2'ler önemli ölçüde ayakta. SİHA'lar elektronik harp korumasız Rus konvoylarına karşı büyük tehdit olmayı sürdürüyor.

Savunma 01.03.2022, 14:50
Abone ol
Dünyanın gözü SİHA'larda: Ukrayna'nın TB2'leri onca saldırıdan kurtulmayı başardı!

Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 SİHA'ların cephedeki faaliyetlerini tüm dünya dikkatle izliyor. Rus Hava Kuvvetlerinin Ukrayna'da pek çok hava üssünü bombalamasına rağmen TB2'ler halen görev yapmaya devam ederek özellikle askeri konvoylara yönelik büyük bir tehdit oluşturuyor. 

TB2'lerin savaşın gidişatına etkisi İngiliz yayın organı Middle East Eye adlı internet gazetesinde masaya yatırıldı. Ragıp Soylu imzalı habere göre, envanterdeki sayısı tam olarak bilinmeyen TB2'ler onlarca Rus ekipman ve aracını yok etmeyi başardı. 

Ukrayna-Rusya savaşı başlamadan önce Bayraktar TB2'lerin yoğun elektronik harp ortamında ve modern hava savunma sistemlerine karşı nasıl bir etkinlik göstereceğinin bilinmediğine dikkat çeken haberde, TB2'lerin savaştaki son 6 günlük süre içerisinde kendini kanıtlamayı başardığı dile getirildi. 

Middle East Eye analizinde şu görüşlere yer verildi: 

TB2'ler Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda birçok düşmana karşı kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip ancak hiçbir zaman sofistike elektronik savaş yeteneklerine ve son teknoloji hava savunma sistemlerine sahip bir orduyla karşı karşıya kalmamışlardı.

Rusya saldırmadan önce Türk yetkililer, insansız hava araçlarının Rus ordusuna karşı etkili olabileceğine inanıyordu. TB2'lerin Suriye, Dağlık Karabağ ve Libya'da Rus yapımı çeşitli silahları, özellikle de Türk SİHA'larını düşüremediği için alay konusu olan Pantsir hava savunma sistemini imha etme konusundaki parlak siciline dikkat çekiyorlardı.

KONVOYLARDA ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ YOK

Ukrayna ile Türkiye arasında son yıllarda yoğun bir askeri işbirliği yürütülüyor. TB2'nin üreticisi Baykar, savaştan önce Ukrayna'da bir fabrika inşa ediyordu.

Ukraynalı şirketler de TB2'nin motorlarını üretiyor ve Türkiye iki yıl boyunca Kiev'e 20'den fazla Bayraktar sattı. Bazı uzmanlar, Ukrayna cephaneliğindeki TB2 sayısının daha da yüksek olabileceğine inanıyor.

Pek çok gözlemci, Rusya'nın saldırısının planlandığı gibi gitmediğine ve Moskova'nın insansız hava araçları da dahil olmak üzere Ukrayna hava kuvvetlerini yok etmeden asker göndermesinin aptalca olduğuna inanıyor.

Yine de Rusya'nın TB2'leri ortadan kaldıramamasının birkaç nedeni olabilir. Öncelikle, Ukrayna'nın tüm hava sahası üzerinde hava üstünlüğüne sahip değiller. 

Ukrayna ordusu tarafından yayınlanan görüntüler, TB2'lerin herhangi bir hava savunma sistemi tarafından tehdit edilmediğini gösteriyor. Şimdiye kadarki kanıtlar çoğu sortinin kolayca ve misilleme yapılmadan gerçekleştirildiğini gösteriyor. İnternette dolaşan vidyolardan biri, bir Rus mobil hava savunma sistemi olan BUK'un, TB2 tarafından yok edildiğini gözler önüne seriyor. 

Ayrıca açık kaynaklı bilgiler, Rusların Ukrayna topraklarının derinliklerine doğru ilerleyen konvoylarında elektronik harp sistemi getirmediklerini gösteriyor. Bu da onları TB2'lere daha açık hale getiriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!