Yandex Metrica

Sitede Ara

Dünyada eşine az rastlanan askeri araç envantere girdi! Çıkarmalarda kullanılacak amfibik ZAHA hazır

SAT-SAS timlerinin hedef bölgeye hem karadan hem denizden intikalini sağlayan amfibik ZAHA araçları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. ABD ordusu haricinde dünyada örneğine rastlanmayan FNSS üretimi araçlar, Türk ordusunun çıkarma operasyonlarında hareket kabiliyetini artırdı.

Savunma

14.05.2024, 16:00

Çıkarma gemileriyle operasyon sırasında SAT-SAS timlerini açık denizden sahile güvenle taşıyacak amfibi zırhlı araçlar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye başladı. Bir süredir seri üretim halinde olan FNSS yapımı amfibik ZAHA araçlarında ilk parti, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Çarpıcı gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir duyurdu. Taşıdığı personeli hedef noktaya hem karada hem de denizde ulaştırabilen ZAHA'lara ilişkin son bilgiyi duyuran Demir, sosyal medya hesabında şunları yazdı:

"Deniz piyadelerimize sahada önemli avantaj sağlayacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın DzKK’ya teslimatlarına başladık.

Mayın ve zırh koruması, ateş gücü ve hareket yetenekleriyle dünyada bu kabiliyete sahip iki ülkeden biriyiz.

ZAHA Donanmamıza hayırlı olsun!"

Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN silahını kullanıyor Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN... Haberi Görüntüle

Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın işleri açıldı Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın... Haberi Görüntüle

İLK ETAPTA 27 ARAÇ TAMAMLANDI

Donanmaya FNSS şirketinden kaç adet ZAHA'nın teslim edildiği bilinmiyor ancak Savunma Sanayii Başkanlığı'nın 2021 yılında ilk parti siparişi 27 aracı kapsıyordu. Bu araçların kalifikasyon testleri tamamlanmış ve Deniz Kuvvetleri personelince yürütülen testlerden de geçmişti. 

FNSS şirketi, ZAHA araçlarını geliştirmek için donanma personelinin önerileri doğrultusunda çeşitli düzeltme ve iyileştirmeler yapıyordu. 

Üretilen araçların dünyadaki benzerlerine göre daha yüksek balistik ve mayın koruma özelliklerine sahip olduğu belirtiliyor. 

İlk parti teslimat için üretilen 27 aracın 23'ü personel taşıyıcı, 2'si komuta kontrol aracı, 2'si de kurtarma aracından oluşuyor. 

Amfibik özellikteki ZAHA'ların üretimi için ilk sözleşme FNSS şirketiyle Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 2017 Mart'ında imzalanmıştı. 

ZAHA'lar L-402 borda numaralı tank çıkarma gemisi BAYRAKTAR ile L-403 kodlu SANCAKTAR gemilerine yüklenebiliyor. Bu araçlar aynı zamanda TCG ANADOLU'da da görev yapacak. 

Şirketin açıkladığı bilgilere göre karada 70 km/s, suda ise 7 knot (13 km/s) hızla gidebilen ZAHA, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en hızlı amfibi araç durumunda. 

Türkiye'de hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı olan ZAHA, karada 2 metrelik hendeği aşabiliyor, 90 santimetrelik dik engelden de geçebiliyor. 

8.3 metre uzunluğa, 3.3 metre genişliğe, 3.8 metre de yüksekliğe sahip olarak tasarlanan araç tam otomatik vitese sahip.

ZAHA araçları 21 personel taşıyabiliyor.  

Talepler doğrultusunda ZAHA aracına ÇAKA adı verilen Uzaktan Komutalı Kule (UKK) eklenmişti. ÇAKA monteli ZAHA, barındırdığı deniz piyadelerinin aynı zamanda vurucu gücü olacak. 

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

BÜYÜK İHRACAT POTANSİYELİ VAR

Endonezya'nın Cakarta kentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı'na katılarak ilk kez yurtdışında sergilenen ZAHA büyük ilgi çekmişti. 

FNSS ZAHA Program Müdürü Mustafa Kaplan, "ZAHA eşi benzeri çok az olan bir araç. Dünyada sadece ABD'nin çok eski bir tasarımı var. ZAHA ona göre çok daha güncel ve üstün özelliklere sahip" demişti. 

Endonezya donanma yetkililerinin ABD üretimi amfibik araca sahip olduğunu fakat Amerikan araçlarında epeyce sıkıntı yaşadıklarını söylediğini belirten Kaplan, "Bu nedenle ZAHA'yı gördüklerinde çok memnun oldular ve bu aracı çok hızlı bir şekilde tedarik etmek istediklerini ifade ettiler" şeklinde açıklama yapmıştı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading