banner2

Dünyada bunu yapabilen 4. ülke yok! Yaklaşan roketi 360 derecede tespit edip vuruyor

ASELSAN yaklaşık 10 yıldır geliştirmeye uğraş verdiği AKKOR projesini tamamladı. ALTAY tankını güdümlü roketlerden koruyacak sistem, zırhlı araçların bekası için son derece kritik...

Savunma 26.01.2023, 13:00
Abone ol

ALTAY tankında ilk ürünlerin bu yıl ortaya çıkması bekleniyor. Milli tankı güdümlü roketler ve anti-tank sistemlerinden AKKOR sistemi koruyacak. ASELSAN mühendislerinin yaklaşık 10 yıldır geliştirmeye uğraş verdiği koruma sistemi sonunda hazır hale getirilerek seri üretime alındı. 

Çarpıcı gelişmeyi ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün şu sözlerle duyurdu: "Bunu yapabilen dünyada 4. ülke yok..."

ALTAY tankı projesinin ana yüklenicisi BMC firmasıyla ASELSAN arasında 841 milyon avroluk sözleşme imzalanmıştı. Mutabakata ilişkin ilk teslimatların 2026 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, yürüttükleri çalışmalarda gelinen duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

ALTAY'DA SORUMLULUKLARIMIZ ÇOK BÜYÜK

"Sistemlerimizin birçoğu hazır, üretimi devam eden sistemlerimiz de var. Seri üretimin ilk teslimatları bu yıl içinde çok gecikmeden yapılacak ve biz hazırız. Artık platformlara baktığınızda, platformların kendini göstermesini sağlayan üzerlerindeki hem elektronik hem yazılımsal faydalı yükler. Bunların başarımları, etkin şekilde kullanılması o platformları değerli kılıyor. 

Hangi platform olursa olsun, bu platformların içindeki hem donanım hem yazılım bileşenlerini yerli ve milli olarak üretiyoruz. Karada, havada, denizde, denizin altında bunları teslim ediyoruz. ALTAY tankında da sorumluluklarımız çok büyük, sorumluluklarımızı zamanında yerine getirmek üzere planladığımız çalışmaları gerçekleştiriyoruz."

AKKOR ÇOK ÖNEMLİ BİR YETENEK

Görgün, ASELSAN'ın tanklara yönelik tanksavar roket ve füzelerini platforma zarar vermeden durdurmak üzere geliştirdiği aktif koruma sistemlerine ilişkin soruya karşılık, "PULAT halihazırda kullanılıyor, AKKOR'da da çok güzel gelişmeler var" dedi.

AKKOR'da radar teknolojilerinde elde ettikleri birikimi kullandıklarını dile getiren Görgün, "Onun da seri üretimi devam ediyor. AKKOR tipi ürünleri dünyada üretebilen 4'üncü ülke yok. Önemli bir yetenek. Böyle düşünüldüğünde ALTAY tankıyla teslim edildikten sonra uluslararası ihracat potansiyeli de çok yüksek ürünlerimizden birisi olacak" diye konuştu.

ROKET YAKLAŞIRKEN TESPİT EDİP HAVADA VURUYOR

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen AKKOR, ALTAY tankı için 360 derecelik tam koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarıyla üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak etkisiz hale getirecek.

ALTAY tankının TCG ANADOLU gemisine intikaline ilişkin test görüntüleri ekim ayında yayınlanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!