banner2

Dikey kalkış yapan İHA yeniden tasarlandı: HAVELSAN'ın iddialı projesi 'BAHA'

Bulut altı irtifada görev yapmak üzere HAVELSAN tarafından geliştirilen dikey kalkış özellikli BAHA yeniden tasarlandı. İHA'ya pek çok yeni özellik ekleyen mühendislerin ana hedefi ihracat!

Savunma 16.09.2022, 15:37
Abone ol
Dikey kalkış yapan İHA yeniden tasarlandı: HAVELSAN'ın iddialı projesi 'BAHA'

Savunma sanayiinin gözbebeği kurumlarından HAVELSAN, 'dijital birlik' konsepti çerçevesinde tasarladığı BAHA adlı insansız hava aracını geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında sınır bölgesinde ilk testleri yapılan ve sürü algoritmalarıyla birlikte otonom hava aracı olarak görev yapacağı açıklanan BAHA, sahadan gelen talepler doğrultusunda yeniden tasarlandı. 

YAĞMURLU HAVA ARTIK SORUN DEĞİL

BAHA'nın HAVELSAN kurumunda öz kaynaklarla tasarlanıp üretilmiş bir ürün olduğuna dikkat çeken HAVELSAN AR-GE ve Mühendislik Direktörü Mehmet Onur Özçelik, milli İHA'da pek çok yenilik yaptıklarının altını çizdi. 

"Bunlardan en önemlilerinden biri, aslında uçuş için uygun olmayan hava şartlarında artık uçabilecek olmasıdır. Bu kapsamda özellikle soğuk hava şartlarında, sızdırmazlık özelliği ile belirli yağmur ve yağış şartları altında uçuş yapabiliyor olacak" diyen Özçelik, aynı zamanda yeni model BAHA'nın daha gelişmiş kameralarla hedefini çok daha uzak mesafelerden tespit ve teşhis edebileceğini anlattı. 

SİNYAL SALDIRISINDAN ETKİLENMEYECEK

BAHA'nın yoğun sinyal karıştırma ortamında stabil şekilde uçmasını sağlayacak çözümlere de sahip olacağını kaydeden Özçelik, "Bunları geliştirmek için sahada birçok test faaliyetinde bulunduk. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testlerinde, kullanıcı demo faaliyetlerimize başladık. Bu kapsamda yeni geliştirdiğimiz uçağımızı test ediyoruz, umarım çok daha iyi sonuçlar alarak Silahlı Kuvvetlerimize destek olacağız" diye konuştu. 

BAHA'nın Dijital Birlik Projesi kapsamında kullanıma alınmasını hedeflediklerini dile getiren Özçelik, "Dijital Birlik Projesi, insansız hava araçları, insansız kara araçları ve insansız deniz araçlarından oluşan bir proje. Arkasında yine HAVELSAN'ın geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi ile beraber tam entegre bir sistem olarak aslında geleceğin muharebe sisteminin altyapısını oluşturuyor. Bu kapsamda HAVELSAN'ın ciddi ürün çalışması var" ifadesini kullandı.

HAVELSAN'DA HEDEF İHRACAT

Onur Özçelik

Özçelik, BAHA'nın yüzde 90 yerlilik oranına sahip olduğuna işaret ederek, "Tasarımı bizim tarafımızdan yapılıyor, gövdesi tamamen yerli firmalarımızla üretiliyor. İçeriğinde kullandığımız komponentleri çoğunlukla yerli firmalarımızdan alıyoruz" şeklinde bilgi verdi.

BAHA'nın farklı tip ve ağırlıklarda faydalı yük taşıyabilen yeni platformları üzerinde de test ve performans testlerinin yoğun şekilde devam ettiğini dile getiren Özçelik, hem yurt içi hem de yurt dışında yeni anlaşmalar imzalamak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!