Denizlerde Türkiye'nin robot çağı başlıyor: Sürü halinde saldıracaklar

İnsansız deniz araçlarına robot denizaltılar da ekleniyor. Sürü halinde görev yapacak yapay zekalı filoyla Türkiye, denizlerde robot çağını başlatacak.

Savunma 09.09.2021, 16:20 09.09.2021, 20:50
Abone ol
Denizlerde Türkiye'nin robot çağı başlıyor: Sürü halinde saldıracaklar

Türkiye, insansız hava araçlarında elde ettiği kabiliyeti denize taşıyor. Bir süre önce testleri tamamlanarak envantere alınmaya başlanan insansız deniz aracı (İDA) ULAQ'a yeni modeller eklenecek. Su üstünde yapay zekayla hareket eden ULAQ'ların benzeri sualtında da hizmete girecek. Bu amaçla tasarlanan insansız denizaltılar, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın 'Otonom Sualtı/Suüstü Aracı' (OSSA) projesi kapsamında geliştiriliyor. 

Belirlenmiş bir hedefe doğru hem deniz yüzeyinden hem de suyun altından ilerleyen yüzlerce aracın sürü halinde saldırabilmesi, deniz savaşlarına yeni bir perspektif getirebilir. Zira ULAQ türevi İDA'lar mühimmat olarak zırh delici tanksavar füzeleri taşıyabiliyor. İnsansız deniz araçlarıyla düşman gemilerine yönelik toplu harekâtın nasıl önlenebileceği konusunda dünya -tıpkı İHA'larda olduğu gibi- henüz bir çözüm geliştirmiş değil. 

SADECE BİRKAÇ ÜLKE ÇALIŞIYOR

Dünyada sadece birkaç ülkenin geliştirmeye çalıştığı otonom suüstü ve sualtı araçları tam anlamıyla hazır olduğunda özellikle Mavi Vatan'da yeni bir dönemin kapısı aralanacak. 

Geçtiğimiz günlerde TRT Haber canlı yayınında açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in şu sözleri, dosta güven düşmana korku verecek nitelikteydi: 

"Harekât ortamında durdurulamaz olmanız lazım. İletişiminizin kesilemez olması lazım. Hasım hedeflere ulaşmayı noktasal yapabilmeniz lazım. Bunlarla ilgili mümkün olan her türlü teknolojik çalışmayı yapıyoruz. Suüstü ve sualtında insansız deniz araçları çalışmalarımız var. İnsansız kara araçlarının çalışmaları var. Hafif, orta ve ağır sınıflarda çalışmalar var. Hem otonom hem de uzaktan kumandalı araçlar konusunda şu anda prototipler yarıştırıldı. Sahada kullanılanlar, üzerine çeşitli silahlar entegre edilenler var. İnsansız deniz araçlarının sürü halinde olanlarını devreye almaya çalışıyoruz. Denemeleri devam ediyor. İHA'ların deniz platformlarında konuşlanıp, uçak gemisi formatında çalışması için de projemiz devam ediyor."

Sürü İDA projesiyle ilgili geçtiğimiz ay bir paylaşımda bulunan Demir, şu ifadeleri kullanmıştı: "Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bir kabiliyeti daha yerli-milli olarak geliştiriyoruz. İnsansız deniz araçlarına sürü yeteneğinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz Sürü İDA Projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek."

İŞTE ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Paylaşılan verilere göre insansız deniz sistemleri genel olarak şu özelliklere sahip olacak:

 • Özgün haberleşme sistemi
 • Yerli milli kontrol sistemi
 • Çoklu iletişim sistem mimarisi
 • En az 40 knot hız (74 km/s)
 • 200 deniz milinin üzerinde seyir menzili (370 km)
 • Küresel konumlama sistemi olmayan ortamda göreve devam etme kabiliyeti
 • Sürü halinde otonom seyir
 • Hedefe yol alırken birlik düzenini otonom değiştirme
 • Engelli ortamlarda yapay zeka yardımıyla yeni kararlar üretme ve güncel rota oluşturma
 • Tehditten sakınarak hedefe ilerleme
 • Sürü halinde saldırı
 • Yüksek manevra kabiliyeti
 • Kendi kendine karar alıp görevi sonlandırma.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!