banner2

Denizaltılar için kritik gelişme: 8 adet torpido taşıyan parçanın sonuncusu da Gölcük'te!

Yüksek düzeyde yerlilik oranıyla inşa edilmekte olan REİS sınıfı denizaltılarda Section 50 teslimatları tamamlandı. Section 50 olarak adlandırılan kesit, içinde torpido kovanlarının bulunduğu en kritik denizaltı parçası.

Savunma 04.02.2023, 16:38 04.02.2023, 17:01
Abone ol

Denizaltıların en hassas parçasını yerli imkanlarla üretmeyi başaran Gürdesan Tersanesi kritik bir teslimata imza attı. REİS sınıfı denizaltılar için yerli olarak üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı 'Section 50'nin son teslimatı da Gölcük Tersanesi'ne yapıldı. Böylece 6 adet denizaltıdan oluşan REİS grubunda en kritik parçaların teslimatı tamamlanmış oldu. 

Projenin ana yüklenicisi Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) firması, çarpıcı gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. 

Section 50 bölümü, projenin son denizaltısı olan TCG SELMANREİS'e entegre edilecek.

Denizaltının en kritik parçası Section 50 

Mekanik olarak işlenmiş ve donatıma hazır hale getirilen son Section 50 bölümü, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda donatılacak. STM ve Gürdesan, TCG MURATREİS'e entegre edilecek ilk 'Section 50' teslimatını Eylül 2021'de, TCG AYDINREİS ve TCG SEYDİALİREİS'e entegre edilecek ikinci ve üçüncü teslimatları ise Temmuz 2022'de gerçekleştirmişti.

MAVİ VATAN'A HAYIRLI OLSUN 

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin Mavi Vatan'da gücüne güç katacak çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirterek, "STM mühendislerimiz ve yerli sanayimizin katılımıyla REİS sınıfı denizaltılar için yerli olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz, torpido kovanlarının yer aldığı baş kısımların son teslimatını tamamladık. Ülkemizin en modern denizaltı platformu olacak REİS sınıfı için yaptığımız bu son teslimat, ülkemize, donanmamıza ve Mavi Vatan'a hayırlı olsun. Kritik sistemlerde yerlileştirme adımlarımızı atmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

6 GEMİNİN 4'ÜNDE SECTION 50 YERLİ

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise denizaltı torpido bölümünün yerlileştirilmesinin tarihi bir başarı olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda firma olarak ilk Section 50 üretimini geçen yıl, ikinci ve üçüncü imalatları da bu yılın temmuz ayı içinde tamamlayıp teslim ettiklerini anımsattı.

Dördüncü ve son Section 50'yi de Gölcük Tersane Komutanlığı'na naklettiklerini bildiren Güleryüz, şunları kaydetti:

"İlk kez bu seviyede bir imalat yapılıyor olmasına rağmen STM mühendislerinin bilgi tecrübe ve üstün gayretiyle tüm teslimatlar projeyi aksatmadan, zamanında yapıldı. Donanmamızın 'Mavi Vatan'da caydırıcılığını artıracak Reis sınıfı denizaltılar için hedeflenen yerlilik oranının üzerine çıkmayı başardığımız için de ayrıca gururluyuz. Milli denizaltı üretimine giden yolda önemli bir tecrübe kazanımı olan bu projede emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı kutluyorum."

Kritik bileşende bir önceki teslimat 2022 yılının temmuz ayında yapılmıştı.

8 ADET TORPİDO ATEŞLENEBİLİYOR 

Türk Donanması'nın son modern denizaltı platformu REİS sınıfı denizaltıların, en kritik bölümü olan Section 50, denizaltı ana silahlarını ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor. Üretilen Section 50 sayesinde REİS sınıfı denizaltılar, 8 adet 533 milimetrelik torpido kovanıyla silahlandırılıyor.

Proje kapsamında 6 REİS sınıfı denizaltının teslim edilmesi planlanıyor. İlk iki denizaltıda torpido kovanlarının yer aldığı bölüm, projenin ana yüklencisi Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından üretildi. 3, 4, 5 ve 6. denizaltılarda yer alacak Section 50 bölümü ise Türkiye'de ilk kez STM ana alt yükleniciliğinde Gürdesan'da imal edildi.

MALZEME, CİHAZ VE SİSTEMLER YERLİLEŞTİ 

REİS sınıfı denizaltıların üretiminde, STM önemli roller üstleniyor. Denizaltı konusundaki dizayn yetkinliğini ve tecrübesini YTDP için ortaya koyan STM, Section 50 kapsamında, projenin tüm koordinasyonunu sağlıyor. İnşa planlarının yapılması, montajlarının kontrol edilerek, teslime hazır hale getirilmesi ve teslim aşamalarının takibi, STM'nin uzman ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Section 50'nin dışında STM, YTDP'de tasarım, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerini yürütüyor. Gemi inşasında kullanılacak malzeme, cihaz ve sistemlerin yerlileştirme çalışmasına katkı sunan STM, projede yerli katkıyı artırmak, denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarını ve bazı GRP ünitelerini (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurt içinde imal ettiriyor.

YENİ TİP DENİZALTI PROJESİ

REİS sınıfı denizaltıların ilki olan PİRİ REİS yakında donanmaya katılacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında, denizaltı harekat konsepti kriterlerini karşılamak üzere, 6 Reis sınıfı denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda azami ölçüde Türk sanayisi katılımıyla inşa edilmesi amaçlanıyor.

YTDP kapsamında, havadan bağımsız tahrik sistemiyle birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahip, su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı silahlarla donatılmış 6 denizaltının bu yıldan itibaren hizmete alınmaya başlanması planlanıyor.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi (AIP) ile donatılan Reis sınıfı denizaltılar, bu sayede satha çıkmaksızın haftalarca sualtında harekat yapabilme imkanına sahip olacak. Düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekat icra edebilecek. Denizaltılar 68 metre uzunluğa, 2 bin tonun üzerinde ağırlığa ve 40 personel kapasitesine sahip olacak.

Proje kapsamında Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen ilk denizaltı TCG PİRİREİS, Mart 2021'de denize indirilmişti. TCG PİRİREİS Aralık 2022'de seyir tecrübelerine başladı. Projede, HIZIRREİS Denizaltısı Havuza Çekme ve SELMANREİS Denizaltısı İlk Kaynak Töreni de 23 Mayıs 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilmişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!