banner2

Dengeleri değiştirecek proje! Yeni insansız savaş uçağı geliyor: ANKA-3 MİUS

Son dakika... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni insansız savaş uçağının müjdesini verdi. Oktay, "TUSAŞ’tan yeni tip insansız jet savaş uçağımız geliyor. İnsansız hava araçlarında kabiliyetimizi daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil bir projemiz var; ANKA-3 MİUS" dedi.

Savunma 13.12.2022, 19:23 13.12.2022, 21:11
Abone ol
Dengeleri değiştirecek proje! Yeni insansız savaş uçağı geliyor: ANKA-3 MİUS

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay TBMM'deki bütçe sunumu sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Fuat Oktay Türkiye'nin yeni tip insansız jet uçağı hakkında da bilgiler verdi.

YENİ NESİL PROJE GELİYOR!

Oktay "TUSAŞ'tan yeni tip insansız jet savaş uçağımız geliyor. İnsansız hava araçlarında kabiliyetimizi daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil bir projemiz var; ANKA-3 MİUS" dedi.

DAHA İLERİYE TAŞIYACAK

ANKA-3 MİUS'un, insansız hava araçlarında kabiliyeti daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil bir proje olduğunu aktaran Oktay, şunları kaydetti:

"ANKA-3, jet motoru ve hızıyla, yüksek yük taşıma kapasitesi ve radarda neredeyse görünmeyen kuyruksuz yapısıyla İHA alanında yeni bir sayfa açacak. Önümüzdeki yıl ANKA-3 MİUS projemizden müjdeleri milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Milli Muharip Uçak ve Kızıl Elma ile diğer insansız savaş uçaklarımızla savunma dengeleri yeniden yazılacak. Uzun menzilli hava savunma sistemlerimiz Siper, Karaok, Bozdoğan ve Gökdoğan'ın ilk teslimatlarını yapacağız. Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA'lar, PARS 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araçlar, Modernize Zırhlı Muharebe Araçları ZMA'lar ve yerli motora sahip VURAN araçları ilk kez envantere girecek.

4 MİLYAR DOLARI AÇACAK

Bugün gururla söyleyebiliriz ki ülkemizde savunma ve havacılık sanayi, artık sadece kendi ihtiyaçlarımıza odaklanmanın ötesinde, yurt dışı pazarlara da açılma olgunluğuna ulaşmıştır. Ünü dünyaya yayılan ürünlerimiz, birçok ülkeden talep görmeye başlamıştır. Ülke ekonomisine katkının en önemli verilerinden biri olan ihracatta, savunma sanayi sektörü, tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Savunma sanayii ihracatımız yılın ilk 11 ayında 3 milyar 800 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın yılsonu itibarıyla 4 milyar doları aşması öngörülmektedir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!