Darbeci Hafter'e kötü haber: HÜRKUŞ Libya'da göreve başlıyor

TUSAŞ üretimi hafif taarruz uçağı HÜRKUŞ, Nijer'den sonra Libya'ya da ihraç edildi. Trablus hükümetine kaç adet uçak verileceği açıklanmadı. HÜRKUŞ bir savaş durumunda darbeci Hafter ve yanındaki paralı milislerin kabusu olacak.

Savunma 25.05.2022, 18:51
Darbeci Hafter'e kötü haber: HÜRKUŞ Libya'da göreve başlıyor

Türkiye'nin milli imkanlarla ürettiği ilk askeri uçağı HÜRKUŞ, Nijer'in ardından Libya yolcusu. TUSAŞ tarafından imâl edilen HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) çok yakında Libya Hava Kuvvetleri envanterine katılacak. HÜRKUŞ'un ilk müşterisi geçtiğimiz yıl Afrika ülkesi Nijer olmuş ve Türkiye, tarihinde ilk kez tasarımından üretimine Türk mühendislerin eseri olan bir uçağı yurtdışına satma başarısı göstermişti. 

Bu ihracatın ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HÜRKUŞ'un yeni talipleri olduğunu dile getirmiş ancak ülke ismi vermemişlerdi. SavunmasanayiST.com tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulan bilgiye göre HÜRKUŞ'un ikinci yurtdışı müşterisi Libya oldu.

Libya Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile TUSAŞ arasında HÜRKUŞ-B tedarikine ilişkin nihai sözleşmenin imzalandığı belirtiliyor. İddiaya göre Türk Hava Kuvvetleri'ne teslimi yapılan 6 adet HÜRKUŞ dışında TUSAŞ'ta 8 adet daha HÜRKUŞ uçağı bulunuyor. Nijer ve Libya'ya bu HÜRKUŞ'ların mı gönderileceği yoksa Afrika ülkelerine yeni uçakların mı imâl edeceği konusu henüz netlik kazanmadı. 

HAFTER'İN KABUSU OLABİLİRLER 

Halife Hafter

Libya'da meşrû Trablus hükümeti, doğuda darbeci Hafter güdümündeki Tobruk Meclisi'nin 'paralel başbakan' atamasıyla çalkantılı günler geçirmiş, Türkiye destekli Başbakan Abdulhamid Dıbeybe, koltuğunu teslim almaya geldiğini söyleyen 'paralel başbakan' Fethi Başağa'ya boyun eğmemişti. Petrol akışının Başağa-Hafter cephesi tarafından silah zoruyla kesildiği ülkede her an bir iç savaşın patlamasından endişe ediliyor. 

İki ayrı ordusuyla bölünmüş bir görüntü veren Libya'da Türkiye destekli meşrû hükümet, ülkenin tamamında kontrol sağlamayı tasarladığı takdirde Türkiye'den edindiği HÜRKUŞ'lardan faydalanacak. CIA devşirmesi Halife Hafter'in paralı askerlerine zor anlar yaşatması beklenen milli savaş uçağı HÜRKUŞ dışında, Libya askerlerinin elinde Bayraktar TB2 SİHA'lar da bulunuyor. 

İŞTE HÜRKUŞ'UN ÖZELLİKLERİ

Saatte 574 km hıza ulaşabilen HÜRKUŞ, gökyüzüne dik şekilde tırmanırken saniyede 22 metre mesafe alabiliyor. 34 bin 700 feet (10,5 km) irtifaya çıktığı görülen HÜRKUŞ'un maksimum havada kalma süresi 4 saat 15 dakika. Yaklaşık 1500 km menzili bulunan milli hafif taarruz uçağı, kanat altında bulunan 5 ayrı silah istasyonunda 750 kiloluk bomba taşıyabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!