'Belalı' uçağa bulaşmak istemediler: Üç ülke siparişleri durdurdu

Rusya'dan Su-35 tipi savaş uçağı almak için sözleşme imzalayan Mısır, Cezayir ve Endonezya, karşılaşabilecekleri ambargoyu düşünerek siparişleri iptal etti.

Savunma 06.01.2022, 14:55
'Belalı' uçağa bulaşmak istemediler: Üç ülke siparişleri durdurdu

Rus sistemlerini satın alan ülkelere ABD'nin yoğun baskısı, bazı ülkelerin imzalanmış sözleşmelerden bile geri adım atmasına yol açıyor. 

Savunma sanayiine ilişkin haberleriyle bilinen Defeceblog sitesinin iddiasına göre, bir süre önce Su-35 savaş uçağı almak için Rusya ile sözleşme imzalayan Mısır, Cezayir ve Endonezya bu alımları iptal etti. 

İptal gerekçesinin gelecekte karşılaşabilecekleri ambargo tehlikesi olduğu belirtiliyor. 

RUSLAR ÜRETİMDE SIKINTI YAŞIYOR

Kaynaklar ayrıca, yeni nesil Su-35'lerin üretiminde ABD, Avrupa ve İsrail'den bazı parçaların tedarikinde sıkıntı yaşayan Rusya'nın, müşteri ülkelere teslimatı geciktirdiğini, Mısır, Cezayir ve Endonezya'nın uçakları almasından vazgeçmesinde etkili faktörlerden birinin de bu durum olduğunu dile getiriyor. 

Sözleşme iptalini Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Fadjar Prasetyo doğruladı. Mısır ise almayı düşündüğü 30 adet Su-35 uçaklarından 12 adeti üretilmiş olmasına rağmen sözleşmeden çekildi. Cezayir ise eldeki kaynaklarla Su-35 satın almak yerine, envanterdeki Su-30 uçaklarının modernize edileceğini açıkladı. 

O UÇAKLARA İRAN TALİP OLDU 

Uçakların üreticisi Rosoboronexport yetkilileri konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken, İran'ın Mehr Haber Ajansı'nda ilginç bir bilgi yayınlandı. İran medyasına göre Rusya, bu ülkeye Su-35 satmaya hazır. 

Tahran önümüzdeki ay Rusya ile askeri-stratejik işbirliği konusunda 20 yıllık bir anlaşma imzalayacak. Anlaşma, Rusya'nın Mısır için üretmiş olduğu Su-35'lerin İran'a satılmasını, bunun yanında Tahran'a S-400 ve uydu tedariğini öngörüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!