banner2

Bayraktar TB2 ile böyle vurdular! Ukraynalı subaylar sevinç çığlıkları atıyor

Türk SİHA'sı Bayraktar TB2'yi cephe hattında kullanan Ukrayna ordusu geçtiğimiz günlerde Donbass'taki bir Rus obüsünü imha etmişti. Atış sırasında kontrol odasında Ukraynalı subayların yaşadığı sevinç görüntülere yansıdı.

Savunma 05.11.2021, 19:13 05.11.2021, 19:37
Abone ol
Bayraktar TB2 ile böyle vurdular! Ukraynalı subaylar sevinç çığlıkları atıyor

Ukrayna'nın geçtiğimiz günlerde Donbass'ta D-30 tipi bir Rus obüsünü Bayraktar TB2 ile vurduğu anların yeni görüntüsü ortaya çıktı. Bayraktar TB2 SİHA'sının Rus yanlısı ayrılıkçı bölge üzerinde dolaşırken cephe hattındaki bir obüsü hedef aldığını gösteren görüntülerde, komuta kontrol odasında bulunan Ukraynalı subayların 'başarılı vuruş' sonrası sevinç anları yer alıyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri 26 Ekim'de yaptığı açıklamada sözkonusu iddiaları yalanlamış ancak sonrasında, operasyonun TB2 ile gerçekleştirildiği Kiev tarafından resmi olarak kabul edilmişti. Rusya'nın sert tepki göstererek bu durumun Minsk Anlaşması'nın ihlali olduğu yönündeki beyanlarına bugün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, cevap verdi. 

Kiev'in Donbass'ta Bayraktar TB2 SİHA'larını kullanmak için Minsk Anlaşmaları'nda öngörülen tüm prosedürleri yerine getirdiğini söyleyen Kuleba, şunları söyledi: "Bayraktar TB2'leri kullanırken, Ukrayna Üçlü Temas Grubu'ndaki anlaşmalarda öngörülen, bu tür durumlarda atış yapmadan önce uygulanan tüm prosedürleri yerine getirdik. Bunun tek bir nedeni vardı; o da karşı tarafın saldırgan eylemlerini durdurmamasıydı." 

OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

Bayraktar TB2'lerin kullanıcısı Ukrayna ordusu, Rusya'nın tehditleri karşısında geri adım atmıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, işgal altındaki bölgede Türk SİHA'larıyla operasyonların devam edeceği açıklaması yaptı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Serhiy Shaptala, "İşgalciler anlaşmaları ihlal ettiler. Askerlerimizi öldürdüler. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) işe yaramayınca biz de Bayraktar'ı kullanmaya karar verdik" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!