Bayraktar TB2 denizaltı vuracak mı? Gemi ve helikopterin ardından akıllarda bu soru var

Hava savunma sistemleri, tank ve zırhlı araçlara şimdi deniz devriye botu ve uçan helikopter de eklendi. Türk SİHA'ları kara savaşının ardından denizlerde de doktrin değiştirmek üzere.

Savunma 10.05.2022, 15:08 10.05.2022, 17:07
Abone ol
Bayraktar TB2 denizaltı vuracak mı? Gemi ve helikopterin ardından akıllarda bu soru var

Ukrayna savaşının simgesi haline gelen Bayraktar TB2'ler Rus ordusuna büyük zayiat verdirmeye devam ediyor. Türk silahlı insansız hava araçları, son haftalarda cephede yaptıklarıyla bir kez daha dünya gündemine oturdu. 

Odessa güneybatısındaki Yılan Adası çevresinde gezinen Rus özel kuvvet botlarını hareket halindeyken bile hassasiyetle vuran TB2, savaş tarihinde bir ilke de imza atarak Mi-8 tipi taarruz helikopterini havadayken vurmayı başardı. 

HELİKOPTER BÖYLE İMHA EDİLDİ

Tüm bu gelişmeler Libya, Karabağ(Azerbaycan) ve Suriye cephelerinde 'yemek menüsü' zaten yeterince zenginleşmiş Bayraktar TB2'lerin av listesine yepyeni araçların eklenmesine yol açtı. 

TB2'ler şimdiye dek tamamı Rus yapımı hava savunma sistemlerini, roketatarları, zırhlı araçları, tankları, obüs ve topları vurmuştu. Ukrayna ordusunun elindeki Bayraktar SİHA'ların son operasyonları, silahlı insansız hava araçlarıyla başka bir yöne evrilen savaş doktrininin sadece karada değil denizde de sözkonusu olduğunu ortaya koydu. 

Su yüzeyinde saatte 70-80 km hızla seyreden 13 metrelik Rus Raptor botu, Bayraktar TB2'nin kullandığı ROKETSAN ürünü MAM-L tarafından başarıyla vuruldu. Türkiye'nin güdüm teknolojisinde geldiği noktayı da bir kez daha gözler önüne seren operasyon, karadakinden çok daha zor bir işin başarılmış olmasından ötürü önemli bulunuyor. 

DENİZ YÜZEYİNDE TAM İSABET

Savunma uzmanları, deniz hedefini vurmanın karadakinden daha zor olduğunu çünkü net isabet gerektirdiğini, mühimmatın hedefini bir metre şaşırması halinde bile güdümlü roketin suya düşeceğini ve dolayısıyla patlamayacağını belirtiyor. Oysa MAM-L yüklü Bayraktar, 13 metre uzunlukta, 4 metre genişlikteki Rus özel kuvvet botunu deniz yüzeyinde hızla giderken bile tam 12'den vurarak imha etti. 

Yılan Adası çevresindeki operasyondan birkaç gün sonra bu kez dünyayı şoke eden başka bir görüntü daha servis edildi. Kıyıdan alçak uçuş yaparak Yılan Adası'na intikal eden Mi-8 tipi Rus nakliye helikopteri, taşıdığı 20'den fazla askeri bu küçük kara parçasına indiriyordu. Helikopter, yerden 5-10 metre yüksekte uçtuğu sırada Bayraktar TB2 tarafından hedef alındı. Mi-8'in havada infilak ederek imha olması Bayraktar TB2'yi 'havada helikopter vuran ilk SİHA' sıfatıyla tarihe geçirdi. 

GEMİDEKİ HELİKOPTERLER İŞLEVSİZ KALABİLİR

Belli bir irtifada havada asılı kalmış bir hava aracının Bayraktar TB2 tarafından vurulması 'denizaltı savunma harbi' konusunda doktrin değiştirecek gibi görünüyor. Çünkü bir savaş gemisi, riskli sulardan geçmeden önce o bölgede denizaltı olup olmadığını öğrenmek için geminin kıç tarafından konuşlu durumdaki helikopteri havalandırır. Bu helikopter, denize 'sonobuoy' olarak adlandırılan sualtı takip şamandırası bırakır ve belli bir irtifada havada asılı kalarak veri toplamaya çalışır. Helikopterin tespit ettiği bilgiler o bölgede bir denizaltı tehlikesinin bulunmadığı yönündeyse, savaş gemisi o bölgeye doğru seyrine devam eder. Tehlike varsa gemi o bölgeye yanaşmaz.

İşte Bayraktar TB2'nin böyle bir helikopteri vurması, denizaltılara karşı helikopterle önlem almayı imkansız hale getirecek potansiyel taşıyor. Bu durum Ege'de Türk denizaltılarını, Yunanistan'ın savaş gemilerine karşı daha da avantajlı konuma getirecek. Ayrıca ROKETSAN mini füzeleriyle TB2'nin hızla giden Rus devriye botunu vurması, istendiği zaman bir savaş gemisini bile 'savaş dışı bırakabilme' becerisine ilişkin işaretler sunuyor.

30 kilogramlık MAM-L mühimmatının gemi batırması neredeyse imkansız ancak geminin radar ve yakın hava savunma sistemleri gibi çok kritik unsurları SİHA'larca hedef alınabileceği için bu durum düşman gemileri açısından ekstra zorluk anlamına geliyor. 

Hızla giden devriye botu ve havadaki bir helikopterin imhasının ardından Türk SİHA'larının deniz hedefi olarak önünde bir tek 'denizaltı' kalmış görünüyor. Denizaltının su yüzeyinde seyir halindeyken yakalaması halinde ROKETSAN güdümlü mühimmatının bunu da başarabileceği yönünde artık yaygın bir kanaat oluştu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!