Yandex Metrica

Baykar, Ukrayna'ya ikinci parti SİHA ihracına başladı

Baykar, Ukrayna'ya ikinci parti SİHA ihracına başladı

2019'da Türkiye'den 6 adet SİHA alan Ukrayna, envanterini Bayraktar TB2'lerle güçlendirmeye devam ediyor. Kiev'e ikinci parti ihraç kapsamında ilk SİHA teslim edildi.

Savunma

23.01.2024, 17:39

Ukrayna, askeri envanterini Türkiye'nin Bayraktar TB2 SİHA'larıyla güçlendirmeye devam ediyor. 2019 yılında 3 yer istasyonuyla birlikte 6 adet Bayraktar teslim alan Kiev yönetimi, geçtiğimiz yıl şubat ayında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında ordusuna yeni SİHA'lar eklemeye başladı. Baykar şirketinden 48 adet daha TB2 alma niyetini ortaya koyan Ukrayna, yeni parti SİHA'lardan ilkini teslim aldı. 

Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Facebook hesabından yapılan açıklamada, "İlk Bayraktar TB2 insansız hava aracı kompleksi Deniz Kuvvetleri için Ukrayna’ya sevk edildi. Konuşlanma noktasında son kabul testlerini gerçekleştiriyoruz" denildi. 

Açıklamada böylelikle Karadeniz ve Azov Denizi kıyıları ve semalarının etkili bir şekilde gözleneceğini, Ukrayna ordusunun yüksek hassasiyetli silah donanımına sahip düşman hedeflerinin vurulması imkanına sahip olacağı belirtildi. Kiev'e ihraç edilen yeni SİHA'lar yoğunlukla deniz havacılığı görevleri için kullanılacak.

Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan askeri işbirliği, Kiev için yeni MİLGEM korvetlerinin Gölcük'te inşa edilmesini ve ilerleyen safhada insansız hava aracı sistemlerinin Ukrayna topraklarında ortak üretimini kapsıyor. 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde Odesa kentinde Ukrayna Deniz Kuvvetleri Günü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Türk dostlarımız Ukrayna donanmasının gemi envanterinin gelişimini de aktif olarak destekliyor. İlk modern korvetimizin gövdesinin inşası Türkiye’de başladı ve 2023’ün sonunda Ukrayna’da tamamlanacak" demişti. 

Yeni Bayraktar SİHA'ların sevkiyatını da beklediğini belirten Zelenskiy, "Deniz havacılığımız başarıyla güçlendiriliyor. Yakın zamanda modern ve etkili Bayraktar insansız hava araçlarını teslim almayı bekliyoruz" açıklaması yapmıştı.  
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading