Yandex Metrica

Sitede Ara

Bay Kemal yine tüm SİHA'ların aynı özellikte olduğunu zannetti: 'Rekabet' iddiasına cevap Haluk Bayraktar'dan geldi

İnsansız hava araçlarının hepsinin aynı özellikte olduğunu ve aynı fiyata satıldığını zanneden Kemal Kılıçdaroğlu, bir kez daha ve yeniden 'rekabet ortamı bulunmadığını' iddia etti. Kılıçdaroğlu'na cevap yine Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan geldi: "Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle arasına, kelime oyunlarıyla sıkıştırılmış ifadelerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız."

Savunma

23.01.2024, 20:56

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, insansız hava araçları konusunda 'rekabet ortamının bulunmadığı' iddiasını bir kez daha dillendirdi. Daha önce DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafından dillendirilen iddiayı Kılıçdaroğlu bu kez konuk olduğu Youtube yayını BabalaTV'de dile getirdi. 

"Firmalar üretsin, çalışsın, hiçbir engel yok. İHA'yı da üretsin SİHA'yı da üretsin; burada tek sorunumuz, rekabet ortamının yaratılması lazım. Çünkü aynı İHA'ları SİHA'ları yapan başka kuruluşlar da var. Kamu kuruluşları var. Engel çıkarmamak lazım, güzel yapsın. Rekabet olsun" diyen Kılıçdaroğlu, SİHA'ların farklı sınıf ve özellikte olduğu gerçeğini bir kez daha es geçti. 

Kemal Kılıçdaroğlu

Baykar üretimi Bayraktar TB2 ile TUSAŞ yapımı AKSUNGUR'u bir tuttuğu görülen CHP Lideri'nin, uçuş süresi, taşıma kapasitesi ve fiyatıyla çok farklı özelliklerdeki SİHA'lar konusunda 'rekabet ortamı bulunmadığını' savunuyor. Bu duruma Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar sosyal medya hesabından bir kez daha tepki gösterdi. 

"Amasız, fakatsız bir desteğinizi görmek için daha ne olması lazım... Bizim için 'rekabete girmeden iş yapıyorlar' imâsı yapmaktan vazgeçin. Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle arasına, kelime oyunlarıyla sıkıştırılmış ifadelerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız" diyen Haluk Bayraktar, Kılıçdaroğlu'na şu mektubu yazdı:

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

Haluk Bayraktar

Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Haberi Görüntüle

TEKRAR TANE TANE İZAH EDECEĞİM...

Sn. Kılıçdaroğlu, Baykar'dan bahsederken "tek sorunumuz rekabet ortamının yaratılması" demişsiniz.

Sadece siz değil, son dönemde karşılaştığımız iftira ve karalamaları dile getirenler de bu temelsiz argümana sarıldılar.

Daha önce size ve diğerlerine cevaben anlattıklarımızı tekrar tane tane izah edeceğim.

Hatırlarsanız, Milli SİHA’lara jitem diyen, bize devlet şirketlerinden insan kaynağı çalma iftirası atan, belediyeden para aldığımız yalanını söyleyen vekillerinizi neden Diyarbakır’da, İzmir’de, Malatya’da listelerde yükselttiğiniz sorusunu cevaplamamıştınız. Sezgin Tanrıkulu’nun ismi verilince duymazdan gelmiştiniz.

Rahmetli Babamız bu iftiraları size yıllar önce mektupla ve telefonda şikayet etmiş fakat o zaman da duyarsız kalmıştınız.

Nihayet, başka bir iftirayı siz atınca, Babamız Özdemir Bey size dava açmış ve mahkeme sizi tazminata mahkum etmişti.

Kazanılacak tutarın da şehit ailelerine bağışlanmasını vasiyet etmişti.

Bu tutarsız halinizi bir kez daha milletimizin takdirine sunuyoruz.

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den ateşlenecek Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den... Haberi Görüntüle

1'İ VAKIF ŞİRKETİ 7 FİRMA VAR, NE TEKELİ?

Rekabet meselesine gelince...

Baykar, rekabet sayesinde doğdu, rekabet ederek sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri oldu.

Türkiye Baykar’dan önce İsrail’den İHA alıyordu. Baykar İHA üretti, İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye’ye daha kaliteli İHA’ları 10’da 1 maliyetle tedarik etti.

Hâlihazırda Türkiye’de İHA üretimi yapan biri vakıf şirketi, 7 firma var. Hangi tekelden bahsediyorsunuz?

Baykar, ABD, İsrail ve Çin firmalarını rekabette geride bıraktı, 30 ülkeye ihracat yaptı. Dünyanın en büyük İHA ihracatçısı oldu.

Biz mi rekabetten çekineceğiz?

Baykar, şimdiye kadar Ar-Ge yatırımının tamamını öz kaynaklarıyla yaptı. Tek kuruş nakit, devlet hibesi ya da banka kredisi almadı. Elde ettiği tüm gelirlerin %75’ini, bu yılki gelirlerinin %99,3’ünü ihracattan kazandı. 2022 ihracatı 1.2 milyar dolar.

Rekabetten neden korkalım?

Türkiye’de toplam savunma harcamaları içinde Baykar’ın payı %1’in altında. Hangi tekelden bahsediyorsunuz?

Baykar’ın öncülüğünde 2.5 milyonu aşkın ziyaretçinin katılımı ile düzenlenen Teknofest’te bu yıl yarışan 332 bin takım ve 1 milyon genç içinde 4.000’den fazla İHA takımı vardı. Bu yarışmalardan yepyeni teknoloji şirketleri doğuyor.

Siz değil Türkiye’den, dünyadan bize benzer bir örnek daha gösterebilir misiniz?

Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni duyurdular Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni... Haberi Görüntüle

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

DESTEK TALEBİMİZ YOK, TAKOZ KOYMAYIN YETER

Yunanistan'dan Amerika'ya kadar dünyanın en önemli yayın organları Milli SİHA'larımızın paradigma değiştirdiğini, savunma doktrinlerinin yeniden yazıldığına dair makaleler yayınladı. Ancak içerde yaptığımız işe dair söylenen, yazılan, hep aynı algı, hep aynı iftiralar...

Baykar rekabetten kaçar mı?

Desteklerken (!) keşke hakikati çarpıtmasaymışsınız.

Tekrar anlatayım; derdimiz Türkiye’de tekel olmak filan değil. Biz Türkiye için, terörle mücadelemiz için bu İHA’ları ürettik. Asıl Baykar öncesinde tekel ve yurtdışı bağımlılığı vardı. Ülkemizin bu alanda yakaladığı dünya liderliğini sürdürmesini istiyoruz. Nuri Demirağ’a konulan engeller konulsa, üretim izni verilmese, test uçuşları için izin verilmese, bu İHA’lar geliştirilmeye nasıl devam edilecek?

Amasız, fakatsız bir desteğinizi görmek için daha ne olması lazım…

Bizim için "rekabete girmeden iş yapıyorlar" iması yapmaktan vazgeçin.

Bizi ziyaretinizi tekrar tekrar anlatıyorsunuz. Fakat o ziyarette size anlattıklarımızı da, sonrasında ortaya koyduklarımızı da malesef hiç anlamamışsınız.

Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle arasına, kelime oyunlarıyla sıkıştırılmış ifadelerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız.

Destek talebimiz yok, TAKOZ koymayın başka ihsan istemeyiz…


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading