Yandex Metrica

Bakan Akar'dan Yunanistan'a diyalog çağrısı

Bakan Akar'dan Yunanistan'a diyalog çağrısı

Gürcistanlı mevkidaşı Juansher Burchuladze ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile birlikte katıldığı toplantıdan sonra konuşan Bakan Akar, Yunanistan'ın ısrarlı tacizlerine dikkat çekti ve diyalog çağrısı yaptı.

Savunma

23.01.2024, 21:59

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gürcistanlı mevkidaşı Juansher Burchuladze ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile birlikte katıldığı Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Bakan Akar, gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı. Akar, 'Nautical Geo araştırma gemisinin Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal etme teşebbüsü' hakkında kendisine sorulan soruya, komşu ülke Yunanistan'ın, Girit'in doğusu ve Kıbrıs'ın güneu batısında ısrarla ihlal girişimlerinde bulunduğunu hatırlatarak, ilgili unsurlarımızca gerekli tedbirlerin alınıp, gerekli girişimlerin gerçekleştirildiğini belirtti.

F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize en az 128 tane lazım F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize... Haberi Görüntüle

İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ÇERÇEVESİNDE DİYALOG ÇAĞRISI

"Tüm ikazlarımıza rağmen komşumuz Yunanistan maalesef taciz ve ihlallerini ısrarla sürdürüyor.” diyen Akar, sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve diyalogla çözülebileceğine inandıklarını dile getirdi. Akar, daha önceki muhataplarıyla olduğu gibi şimdiki muhataplarıyla da diyalog kanallarının açık olmasını en samimi şekilde temenni ettiklerini söyledi. "Biz her şekilde diyalogdan yanayız" diyen Akar, ülkemizin ve KKTC'nin hakkını hukukunu çiğnetmeyeceklerinin ve hiçbir oldubittiye de izin vermeyeceklerinin bilinmesini istedi.

Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasındaki İstişari, Güven ve Güven Artırıcı görüşmelerle NATO Karargâhındaki Ayrıştırma Usulleri toplantılarını diyaloğun geliştirilmesi için birer fırsat olduğunu uygun birer ortam olduğunu belirten Bakan Akar, sorunların çözümü için bunların devamından yana olduklarını vurguladı.

Akar, kendisine yöneltilen son dönemde Yunanistan’ın 'silahlanma yarışına' giriştiğine yönelik soruya karşılık, "Komşumuz Yunanistan’ın bazı ülkelerin teşvik, tahriklerine kapılarak çeşitli teşebbüslerde bulunmasının kendilerine yarar sağlamayacağının görülmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, açıklamasını sona erdirirken Türkiye'nin, hiçbir zaman ve hiç kimse için tehdit olmadığı gibi aksine daima güvenilir, güçlü ve etkin bir müttefik olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: MSB

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading