banner2

Aziz Yıldırım'ın Nijerya'ya sattığı savaş gemisi göz kamaştırdı! 160 milyon dolarlık sözleşme

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım'ın sahibi olduğu DEARSAN, Nijerya'nın sipariş ettiği açık deniz karakol gemilerinin inşasına başladı. Yaklaşık 77 metrelik gemiler için hazırlanan 3D film göz kamaştırdı.

Savunma 18.09.2022, 19:12 18.09.2022, 19:30
Abone ol

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün efsanevî başkanı Aziz Yıldırım, askeri gemi imalatında başarıdan başarıya koşuyor. Yıldırım'ın sahibi olduğu DEARSAN Tersanesi, imza attığı projelerle adından söz ettiriyor. Türkiye'nin silahlı insansız deniz aracı filosuna SALVO SİDA ile önemli bir katkı sağlamaya hazırlanan DEARSAN, aynı zamanda Nijerya donanması için açık deniz karakol gemisi (OPV) üretiyor. 

TÜRKİYE'NİN KAPISINI ÇALDILAR 

Afrika'nın dev ülkesi Nijerya'nın 2021 Kasım'ında verdiği sipariş doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan DEARSAN'da gemi omurgalarının kızağa konulması töreni önceki gün gerçekleşti. 1100 ton deplasman ağırlığında olacak her biri 76,9 metrelik 2 geminin Abuja yönetimine 3 yıl içerisinde teslim edilmesi bekleniyor. Azami derecede yerli ürünlerin kullanılacağı gemiler, Nijer Deltası'nı istikrarsızlaştıran korsanlarla mücadele için kullanılacak. 

Daha önce de Türkiye'den bu tip 2 adet savaş gemisi satın alan Nijerya, karasularında faaliyette olan petrol kuyularını korumak için donanmasını güçlendirmek istiyor. 37 milyar varillik kanıtlanmış rezervle dünyadaki petrol kaynaklarının yüzde 3'ten fazlasına sahip durumdaki Nijerya, önümüzdeki yıllarda korsanları delta sularından silerek petrol üretimini daha da artırmayı hedefliyor. Delta bölgesi ve Gine Körfezi'ndeki deniz haydutluğu nedeniyle Nijerya'nın yıllık 500 bin varillik kapasiteyi kullanamadığı ifade ediliyor. 

35 MİLYON DOLARLIK İLK ÖDEME YAPILDI

DefenceTurkey sitesinden İbrahim Sünnetçi'nin verdiği bilgiye göre gemilerin her biri için Nijerya'nın DEARSAN'a ödeyeceği rakam 80 milyon dolar civarında. Geçtiğimiz aylarda 35 milyon dolarlık ilk ödemenin yapıldığı belirtiliyor.

Gemilerde Türk donanmasının kullandığı HAVELSAN imzalı milli savaş yönetim sistemi GENESİS ADVENT, yine HAVELSAN imzalı Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS), ASELSAN STAMP Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi (UKSS) ve yine ASELSAN üretimi SMASH Stabilize Deniz Topu başta olmak üzere yerli sistemler yer alacak. 

Aziz Yıldırım

DEARSAN'ın İstanbul'daki tersanesinde düzenlenen törene Nijerya Savunma Bakanı Bashir Magashi, Nijerya Büyükelçisi İsmail Yusuf Abba, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Zubairu Gambo ve DEARSAN Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım katıldı. 

ATAK HELİKOPTERİ DE İSTİYORLAR

DEARSAN, 2 adet açık deniz karakol gemisine ek olarak Nijerya için bir adet 46 metre uzunluğunda hücumbot ve 2 adet 45'er metre uzunluğunda deniz devriye botunu Nijerya'daki tersanede üretecek. Aziz Yıldırım'ın tersanesi geçtiğimiz yıl Türkmenistan'a Deniz Han adlı 92 metrelik bir korvet teslim etmişti. 

DEARSAN'dan iki adet açık deniz karakol gemisi satın alan Nijerya'nın aynı zamanda TUSAŞ'a en az 6 adet ATAK taarruz helikopteri siparişi verdiği biliniyor. Bu kapsamda sözleşmenin 300 milyon dolar civarında olduğu sanılıyor. 

KARAKOL GEMİLERİNİN ÖZELLİKLERİ

DEARSAN'ın Nijerya için imâl ettiği açık deniz karakol gemilerinin (OPV) özellikleri ve görevleri şöyle sıralandı:

GÖREVLER

    Su Üstü Harbi
    Denizaltı Savunma Harbi
    Hava Savunma Harbi
    Elektronik Harp
    Keşif ve Gözetleme
    Helikopter Operasyonları
    İstihbarat Toplama
    Arama ve Kurtarma operasyonları
    Devriye ve Koruma Operasyonları
    Deniz Top Ateş Desteği
    Asimetrik Harp
    Asimetrik Tehditlere Karşı Savunma

TEKNİK ÖZELLİKLER

    Tam Boy : 91.40 m
    Genişlik : 13.30 m
    Draft : 3.50 m
    Maksimum Hız : 26 kts
    Tam Yüklü Deplasman : 1600 t
    Seyir Siası : 3000 Deniz Mili
    Tekne Malzemesi : Çelik
    Üst Yapı Malzemesi : Alüminyum
    Personel Sayısı : 100 Kişi
    Klas : Türk Loydu

SEVK & ELEKTRİK SİSTEMİ

    Ana Makineler : 4 X Dizel Ana Makine
    Sevk : 2 X CPP
    Jeneratörler : 4 X Dizel Jeneratör

SİLAH SİSTEMLERİ

    1 x 76 mm Leonardo Baş Top Sistemi
    1 x 35 mm Aselsan Korkut-D Yakın Hava Savunma Sistemi
    2 x 25 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Makineli Tüfek Sistemi
    2 x 12.7 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Makineli Tüfek Sistemi
    2 x 8 MBDA VL MICA Hava Savunma Sistemi
    1 x 8 MBDA SAM OTOMATMk2 Bl 4 Füze Sistemi
    1 x Torpido Fırlatma Sistemi
    1 x Denizaltı Savunma Harbi Roketatar Sistemi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!