ATAK Polonya'da kaybetti ama sırada Fas var! 22 helikopter için sipariş gelebilir

TUSAŞ üretimi ATAK taarruz helikopterinin Filipinler sonrası Fas'a satışı gündemde. Uzun süredir TUSAŞ'la temas halindeki Faslı yetkililerin 22 helikopter için 1,3 milyar dolarlık sözleşme konusunda son aşamaya geldiği iddia ediliyor.

Savunma 30.04.2022, 18:57 30.04.2022, 19:15
Abone ol
ATAK Polonya'da kaybetti ama sırada Fas var! 22 helikopter için sipariş gelebilir

Polonya'nın taarruz helikopteri alım ihalesine T-129 ATAK'la katılan TUSAŞ, yarışı Amerikan şirketlerine karşı kaybetti ama yakında duyurulması beklenen 'Fas müjdesi', Varşova kaynaklı üzüntüyü herkese unutturabilir. 

Polonya Hava Kuvvetleri'nin rotayı 'hafif taarruz'dan 'ağır taarruz'a kırmasıyla birlikte ATAK helikopteri, kendisinden iki kat daha büyük kalkış ağırlığına sahip Amerikan rakipleri Boeing AH-64 Apache ile Bell AH1-Z King Cobra'ya ihalede yenildi. 

ABD'yi ziyaret eden Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin bu iki helikopterden birini tercih edeceğini duyurdu. Ankara'da bu haberin üzüntüsü yaşanırken, yakında Fas'tan gelmesi beklenen ATAK haberi TUSAŞ açısından önemli bir ihracat başarısı olacak. 

Breaking Defence adlı savunma sanayii portalına göre, envanterindeki 36 adet AH-64E Apache model helikopteri 2025 yılına kadar modernize etmeyi planlayan Rabat yönetimi, aynı zamanda 2018 yılından beri temas halinde bulunduğu TUSAŞ'la ATAK helikopteri satın alma konusunda anlaşmak üzere. 

FAS KAÇ TANE ATAK ALACAK?

Geçtiğimiz yıl pek çok kaynak, Fas Hava Kuvvetleri'nin 22 adet T-129 ATAK helikopteri satın almak için Türkiye ile temas kurduğunu yazmıştı. Hazırlanan satış sözleşmesinin 1,3 milyar dolar düzeyinde olduğu sanılıyor. Fas savunma kaynakları da iki ülke arasında ATAK helikopterine ilişkin görüşmelerde son aşamaya gelindiğini bildiriyor. 

İddiaya göre Fas'tan üst düzey bir askeri heyet geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret ederek anlaşmaya son şeklini verdi. Geçtiğimiz yıl 22 olarak zikredilen ATAK siparişinde artış olabileceği belirtiliyor. Üretici şirket TUSAŞ'tan bu konuda şimdiye dek bir açıklama yapılmadı. Fas aynı zamanda Baykar üretimi Bayraktar TB2 SİHA'larının kullanıcılarından biri durumunda. Bu ülkeye 13 adet Bayraktar TB2 satıldığı sanılıyor. 

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ilk taarruz helikopteri olan ATAK, Filipinler Hava Kuvvetleri'ne geçtiğimiz günlerde teslim edilmiş ve ilk yurtdışı satış başarısına imza atmıştı. 

KOKPİTTEN 360 DERECE GERÇEK OPERASYON


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!