banner2

ASELSAN Murad, Avcı, Zoka ve Toygun'u getiriyor! İşte TEKNOFEST İzmir'de sıradışı ürünler

27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST için geri sayım sürüyor. ASELSAN dünyanın en büyük uzay-havacılık etkinliğinde sergileyeceği ürünleri açıkladı.

Savunma 22.09.2023, 12:36 22.09.2023, 12:59
Abone ol

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in destekçilerinden ASELSAN, etkinliğin İzmir durağında da savunma sanayisi alanındaki 20 yeni sistemini ziyaretçilerle buluşturacak.

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, 'ayakları yere basmayan festival' mottosuyla düzenlenen TEKNOFEST, İstanbul ve Ankara'nın ardından 27 Eylül-1 Ekim'de İzmir'de teknoloji tutkunlarına kapılarını açacak.

Şirket, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfının yürütücülüğünde Çiğli Havalimanı'nda gerçekleştirilecek etkinlikte, 300 metrekarelik stant alanında ziyaretçilerini ağırlayacak.

İzmir'de 5 gün sürecek festival, havacılık gösterileri, ödül törenleri, simülasyon alanları, eğitici atölyeleri, sahne şovlarıyla gençlere teknoloji serüveni yaşatacak.

MURAD, ZOKA, GÜRZ, TOYGUN...

ASELSAN standında özgün mühendisliğin gücüyle geliştirilen yerli sistemler de sergilenecek.

Bu kapsamda TEKNOFEST İzmir'de şirketin Murad Muharip Uçak Burun Radarı, Avcı Kaska Entegre Kumanda Birimi, Toygun Elektro Optik Sensör Sistemi, Karat Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi, Tolun Güdüm Kiti, Karetta Anti GNSS, AselFlir-600 Elektro Optik Sensör Sistemi, Ertuğrul Bomba İmha Robotu, Aslan İnsansız Kara Aracı, Deringöz Otonom Sualtı Aracı, Zoka Akustik Torpido Karşı Tedbir Sistemi, GÜRZ Hava Savunma Sistemi, HİSAR A+ Füze Fırlatma Sistemi'nin de aralarında bulunduğu 20 sistemi vitrine çıkacak.

Festival alanının tamamı ASELSAN'ın milli imkanlarla geliştirdiği 40 güvenlik kamerasıyla takip edilecek. Kameralardan alınan görüntüler, TEKNOFEST Koordinasyon Ofisine aktarılacak. TEKNOFEST'in protokol giriş kapısında ASELSAN'ın geliştirdiği ARIN X-Ray Cihazı görev yapacak.

TEKNO MACERA ÇOCUKLARI BEKLİYOR 

ASELSAN'ın bilim ve teknoloji meraklısı çocuklar için başlattığı uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olan ve TEKNOFEST'te en çok ziyaret edilen aktivite alanları arasında yer alan Tekno Macera, çocukların gözdesi olacak.

Çocuklar, Tekno Macera Deneyim Alanı'nda Astronot Kıyafeti Tasarlama Atölyesi, Solar Uzay İstasyonu ve Mars Uzay Aracı Tasarım Atölyesi'nde farklı bir deneyim yaşayacak. TEKNOFEST çocukları, 'Görev 2023' ve 'Uzay Bi Yolculuk' sloganıyla gerçekleşecek ASELSAN uzay aracı simülasyon odasında uzay yolculuğuna çıkacak.

Türkiye'nin dört bir yanından gelerek TEKNOFEST heyecanına ortak olacak genç beyinler arasında kıyasıya yarışmalar da düzenlenecek. TEKNOFEST Girişim Yarışmaları kapsamında sağlık ve iyi yaşam, çevre, enerji ve iklim, afet yönetimi ve engelsiz yaşam teknolojileri konularında girişim yarışmaları gerçekleştirilecek. Bu yarışmalarda 5 ASELSAN çalışanı jüri üyesi olarak görev alacak.

ASELSAN, erken aşama girişimlerin desteklendiği Girişimcilik Merkezini, yılda 200'ü aşkın öğrencinin aday mühendis olarak çalışabildiği a-Yetenek Programı'nı, araştırmacılara istihdam olanağı sunan Lisansüstü a-Yetenek'i, öğrencilerin bilgilerini pekiştirmelerini sağlayan a-Gelecek Staj Programı'nı, çalışanlara yüksek lisans yapma şansı tanıyan ASELSAN Akademi'yi ve yüzde 1'lik başarı diliminden öğrenci alan ASELSAN MTAL'i İzmir'de TEKNOFEST gençliğine anlatacak.

ÜÇ YENİ FIRKATEYN İÇİN DEV SÖZLEŞME

Bu arada ASELSAN ile TAIS Ortak Girişimi ve STM İş Ortaklığı arasında 'MİLGEM 6-7-8 Gemileri Savaş Sistemleri Tedariki' kapsamında sözleşme imzalandı.

ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan açıklamasında, "TAIS Ortak Girişimi ve STM İş Ortaklığı ile MİLGEM 6-8 Gemileri Savaş Sistemleri Tedariki kapsamında 22 Eylül'de, ASELSAN payı toplam bedeli 205 milyon avro ve 2 milyar 330 milyon 584 bin TL tutarında olan bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2024-2026 yılları içerisinde gerçekleştirilecektir" ifadeleri yer aldı.

TCG İSTANBUL fırkateyninin ardından 3 ayrı tersanede (Anadolu, Sedef, Sefine) yapımına eşzamanlı olarak başlanan 3 fırkateynin 2026 yılında teslim edilmesi hedefleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!