ASELSAN'dan dünya çapında başarı! Dünyanın en iyi 100 şirketi arasında yer alıyor

ASELSAN, Defense News Top 100 listesinde 49. sırada yer alarak Türkiye'deki liderliğini korudu. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi arasında yer alan ASELSAN, Türkiye'nin de en değerli savunma sanayi şirketi oldu.

Savunma 09.08.2022, 17:49
ASELSAN'dan dünya çapında başarı! Dünyanın en iyi 100 şirketi arasında yer alıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASELSAN, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketini listeleyen ve her yıl düzenli olarak yayınlanan Defense News Top 100 listesinde 49. sırada yer alarak Türkiye'deki lider konumunu korudu. 

İLK 50'DE YER ALAN TEK TÜRK FİRMASI 

2007 yılında 97. sıradan girdiği dünya savunma sanayi devleri arasındaki sürdürülebilir başarısını koruyan ASELSAN, listede ilk 50'de yer alan tek Türk şirketi olarak yerini aldı. 

Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayınlanmakta olan 'Defense News Top 100' dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul ediliyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, bu başarının arkasında Türk mühendisliğinin, AR-GE ve inovasyonunun olduğunu ifade ederek şu ifadelere yer verdi: 

2021 yılında da devam eden küresel üretim ve lojistik zincirlerinin aksaması, kısıtlamalar, jeopolitik belirsizlikler gibi tüm zorluklara rağmen Türkiye’nin ASELSAN’ı, çok sayıda milli başarıyı milletimize hediye etti. ASELSAN’ın 2021 yılı cirosu geçen yıla göre yüzde 25 büyüyerek 20,1 milyar TL’ye ulaştı.

8,5 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ ALDI 

Yatırımlarıyla sürdürülebilir büyümesine devam eden ASELSAN’ın net kârı da 7,1 milyar TL oldu. Şirketimiz belirsizliklerin kendini fazlaca gösterdiği 2021 yılında 2 milyar ABD dolarının üzerinde yeni iş aldı. ASELSAN’ın bakiye siparişleri 2021 sonu itibarıyla 8,5 milyar ABD Doları oldu.

78 ÜLKE ASELSAN ÜRÜNLERİNİ KULLANIYOR 

Satış ve üretim ağımızla küresel çaptaki etkinliğimizi hızla büyütmeye devam ettik. 2021 yılı içerisinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış altı yeni ülkeye daha ASELSAN ürünlerinin satışını gerçekleştirdik. Son üç yılda kullanıcımız olan ülke sayısına 15 yeni ülke ekleyerek bu sayıyı 78’e yükselttik.

Başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için ülkemizin en yetkin insan kıymetiyle çalışmaya, en iyilerle çalışarak en büyük başarıları hedeflemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!