banner2

ASELSAN'dan ATOM bombası! Nokta hassasiyetle vurup hedefini paramparça ediyor

ASELSAN-MKE ortaklığında geliştirilen 40 mm bombaatar silahı yetenekleriyle göz dolduruyor. Hedefi 4 km uzaktan takibe başlayan sistem, ATOM mühimmatını 1,5 km'ye nokta hassasiyetle ateşleyebiliyor.

Savunma 01.11.2022, 14:00 01.11.2022, 14:28
Abone ol
ASELSAN'dan ATOM bombası! Nokta hassasiyetle vurup hedefini paramparça ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki otomatik bombaatarlar, geliştirilen teknoloji sayesinde çok daha yetenekli hale geldi. ASELSAN ile Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından üretilen ATOM 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı, hedeflerini 1,5 kilometre uzaktan nokta atışıyla vuruyor. 

ATNİS-10 termal nişangahı kullanılarak yapılan son testlerde MK19 otomatik bombaatar silahından ateşlenen ATOM mühimmatı, namlu çıkışında ayarlanan zamanda patlayarak hedefini başarılı biçimde imha etti. 

Alçak irtifa hava savunma sistemleri KORKUT ve Çekili Top Sisteminin de kullandığı ATOM mühimmatı, içinde bulunan özel elektromekanik bileşenler vasıtasıyla namludan çıkarken havada parçalanacağı zamana programlanabiliyor ve hedeflenen yere geldiğinde şarapnel etkili gövdesinden ayrılan 500 fazla çelik parçacık ve gövde içinde bulunan patlayıcı dolgu etkinlik sağlıyor.

Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı ile bina içine saklanmış keskin nişancılara, şehir içinde binalar arasında saklanmış terörist gruplara, sütre/siper ve benzeri yapılar arkasına gizlenmiş ya da hendek içine mevzilenmiş tehditlere, araziye dağılmış piyade birliklerine, zırhsız araçlara karşı caydırıcılık oluşturulabiliyor.

TERMAL NİŞANGAH 4 BİN METREDEN TAKİP EDİYOR

ASELSAN tarafından geliştirilen ATNİS-10 Bombaatar ve Yüksek Kalibreli Termal Silah Nişangahı ile her koşulda yüksek atış performansı, farklı platformlar için tek bir üründe sunuluyor. 4 bin metreden araç hedeflerinin tespit ve hassas mesafe ölçümüne olanak sağlayan sistem, aynı zamanda 40 milimetre bombaatar platformları için 1500 metreye kadar nokta atış imkanı sağlayabiliyor.

Sistem, 12,7 milimetre uçaksavar ve 14,5 milimetre ağır silahlarla da kullanılabilirken bu platformlar için de yüksek vuruş ihtimalini, balistik hesaplama yetenekleri ve sunmuş olduğu dahili hassas eğim ve mesafe ölçüm kabiliyetleriyle zorlu koşullarda dahi garanti ediyor.

SARP SİLAHINA ENTEGRE EDİLMİŞTİ

ATOM mühimmat fırlatan bombaatar, daha önce Sarp adlı stabilize silah sistemine de entegre edilmiş ve testlerde hedefini başarıyla vurmuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!