banner2

ASELSAN bunu da yaptı! Su altındaki gizli silahlardan biri sonunda açıklandı

Savunma sanayiinde yürütülen gizli projelerden biri daha açıklandı: ASELSAN denizin altından hedefine doğru sessizce ilerleyen otonom su altı aracı geliştiriyor.

Savunma 22.03.2023, 11:37
Abone ol
ASELSAN bunu da yaptı! Su altındaki gizli silahlardan biri sonunda açıklandı

Savunma sanayiinde su altındaki görevler için geliştirilmiş insansız sistemlerden ilki kamuoyuna açıklandı. ASELSAN'ın bir süredir gizli yürüttüğü proje, su altında otonom olarak ilerleme yeteneğine sahip bir 'mini denizaltının' üretimini içeriyor. 

Su altı akustik ve sonar sistemleri, torpido ve torpido karşı tedbir sistemleri gibi çözümlerle önemli birikime ulaşan ASELSAN, bu kabiliyetleri su altındaki insansız sistemlerle buluşturan çözümler oluşturuyor.

İnsansız su altı sistemlerinin savunma alanında çok farklı kullanım alanları bulunuyor. Geliştirilen çözümler, gemilerin ve denizaltıların savunmasında, kritik liman ve üst bölgelerinin korunmasında kullanılıyor. 

Kritik limanların açığına otonom su altı araçları gönderilerek yaklaşan düşman tehdidi tespit edilebiliyor.

Bunun yanında hiçbir personeli riske atmadan su altı otonom araçlarla saldırı da gerçekleştirilebiliyor. İçerisine patlayıcı ya da mühimmat konulan araçlarla düşman unsurlar etkisiz hale getirilebiliyor.

Bu araçlardan su altı arama-kurtarma çalışmalarında da yararlanılabiliyor. Denize düşen bir hava aracının tespit edilmesinde su altı otonom araçlar katkı sağlıyor.

Söz konusu araçlar mayın tanı, teşhis ve imhası ile filo eskortu gibi alanlarda kullanılıyor.

ASELSAN'ın gündeminde hem savunma hem saldırı amaçlı olarak kullanabilecek, su altı gözetleme yapacak çözümler bulunuyor.

Şirket, bu ihtiyaçların karşılanmasına katkı sağlayacak bir otonom su üstü aracı tasarımına imza attı.

ASELSAN, bu alanda ortaya koyacağı ürünlerle, başta Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere, dost ve müttefik ülkelerin deniz unsurlarına taktik alanda önemli yetenekler kazandırmayı amaçlıyor.

Önümüzdeki dönemde Türk Deniz Kuvvetlerine yerli imkanlarla geliştirilen otonom su üstü ve su altı deniz araçları kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

ASELSAN'ın son geliştirdiği otonom insansız denizaltı aracına konulan isim henüz paylaşılmadı. Bu araçla birlikte insansız denizaltılar konusunda farklı model ve işlevlerde başka silahların mevcut bulunduğuna kesin gözüyle bakılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!