Yandex Metrica

Sitede Ara

Ares Tersanesi yılda 50 SİDA üretecek! Talep patlaması var, sıraya girdiler

Ares Tersanesi-Meteksan işbirliğiyle vücut bulan silahlı insansız deniz aracı ULAQ, yoğun talep üzerine yılda en az 50 adet üretilecek. Firma, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın talebi üzerine ULAQ'ın daha büyük modeli üzerinde çalışıyor.

Savunma

14.02.2024, 18:48

Cephede oyun değiştiren SİHA teknolojisi denizlere taşınıyor. Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını (SİDA) başarıyla imâl eden Ares Tersanesi ile Meteksan hedef büyüttü. Bu iki firmanın işbirliğiyle üretilen ULAQ SİDA, geliştirilen yeni versiyonuyla seri üretime girecek ve yılda en az 50 tane üretilecek. 

Geçtiğimiz yılki DENİZKURDU tatbikatında hedefini 5 kilometre mesafeden CİRİT roketiyle vuran ULAQ, farklı görev yükleriyle de teçhiz edilecek ve daha büyük boyutta olacak. 

ULAQ'ın üst segmentinde çalışmaların sürdüğünü belirten Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, sözkonusu SİDA'nın 2018 yılında tasarlandığını, 2020'de deniz testlerine geçildiğini ve 2021 yılında ise tatbikatta başarıyla denendiğini hatırlattı. 

Geçtiğimiz yılki tatbikatın ardından ULAQ üzerindeki L-UMTAS tanksavar füzesi ile CİRİT roket konfigürasyonuna sahip silah sisteminin sökülüp yerine KORALP 12.7 milimetre stabilize makineli tüfeğinin takıldığını anlatan Yıldırım, uçaksavar mermisi ateşleyen bu silahla da testlerin başarıyla tamamlandığını kaydetti. 

11 metre boyundaki ULAQ SİDA'nın saatte yaklaşık 65 kilometre hıza (35 knot) ulaşabildiğini, 400 km seyir menzili ve 200 km mesafeden C bant kontrol mesafesine sahip bulunduğunu anlatan Yıldırım, ULAQ'ın aynı zamanda otonom özelliklere de sahip olduğunu vurguladı. 

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

YOĞUN TALEP VAR, KAPASİTE ARTIRILDI

Antalya merkezli Ares Tersanesi'nde ULAQ'a ilişkin bilgi veren Onur Yıldırım, SİDA'nın üç ayrı harekat şekline sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: 

"Bir, operatörün uzaktan fiili olarak kontrol ettiği (Mobil Sahil Kontrol İstasyonu) bir harekat icra edebilir. İki, uydu üzerinden, yani ufuk hattı dediğimiz hattın ötesinde harekat icra edebilir. Bu demektir ki, uydunun dünya üzerinde kapsadığı her noktada ben tekneyi kontrol edebilirim. Üçüncüsü de tamamen operatörden bağımsız, kendi algoritması ve kendi yazılımı içerisinde çözümleme yaparak denizde çatışmayı önleme tüzüğü kuralları çerçevesinde otonom şekilde denizde görev ve harekat icra edebilir. Bunu yaparken silah angajmanı haricindeki tüm sistemler otonom olarak devreye giriyor ve teknenin emniyetli bir şekilde seyir yapmasını sağlıyor."

ULAQ'ın aslında Ares Tersanesi ürünü SİDA ailesinin ismi olduğunu dile getiren Yıldırım, "Alternatif bot üretimlerimiz devam ediyor. Şu anda Savunma Sanayii Başkanlığımızla imzaladığımız, prototip botumuzdan daha üstün özelliklere sahip bir botun inşası başladı" şeklinde bilgi verdi. ULAQ'ı satın almak isteyen dost ve müttefik ülkelerin talepleri doğrultusunda faydalı yük entegre işlemlerine devam edildiğini belirten Yıldırım, "Bazı ülkelerden talepler üzerin yılda 50 adet üretim yapılabilecek kapasite oluşturuldu" diye konuştu.

Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın işleri açıldı Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın... Haberi Görüntüle

YENİ ULAQ DAHA BÜYÜK OLACAK 

Tasarlanan yeni ULAQ'ın daha büyük ve üzerindeki silah yükünün daha fazla olacağını anlatan Yıldırım şu bilgileri verdi: 

"Prototip olarak ürettiğimiz botumuzun tabii ki limitlerinden dolayı entegre edilebilecek faydalı yük miktarı kısıtlı. Biz bu noktada modülerliği ön plana çıkartıyoruz. Örnek veriyorum; L-Umtas güdümlü füze sistemini çıkartıp onun yerine 12.7 mm uzaktan komutalı stabilize silah sistemi entegre edebiliyoruz. Ancak yeni üretilecek bot ebatsal anlamda mevcut prototipimizden daha büyük. Bu hem denizciliği ve performansını olumlu yönde etkilemekte hem de deplasman artmasından kaynaklı üzerinde entegre edilebilecek faydalı yük miktarı daha fazladır. Bu da aslında bir platform üzerinde birden fazla farklı özelliklere sahip silah yükü konuşlandırılarak, çok farklı görevleri aynı anda icra edebilecek kapasiteye sahip olması anlamına geliyor."

F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi gizliyor? F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi... Haberi Görüntüle

SİHA'LAR İLHAM KAYNAĞI OLDU 

Onur Yıldırım

"İnsansız deniz platformları su üstü, hava savunma ve denizaltı savunma harplerinde, asimetrik tehdit unsuru olarak veya elektronik harp olarak uygun faydalı yüklerle donatıldığı takdirde istenilen her türlü görevi icra edebilecek kabiliyete sahip. ULAQ projesinin Mavi Vatan için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İnsansız hava araçlarının yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda elde ettiği başarılar bizlere ilham kaynağı oldu. Bizler de aynı başarıyı üç tarafı denizlerle çevrili Mavi Vatan sınırlarımızda insansız deniz araçlarıyla elde edebileceğimizi düşünüyoruz. Özellikle son dönemlerde kıyı güvenliği ve Mavi Vatan'daki tehditleri düşündüğümüz zaman bu tarz insansız platformlar zorlu deniz koşullarının sebebiyet vereceği zafiyetlerin önüne geçecek ve kesintisiz görev yapabilmemize imkan sağlayacaktır." 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading