banner2

Ankara'nın Su-35 ve Su-57 raporu: Bu uçaklar hem yetersiz hem de adaptasyonu pahalı

F-16 teklifinin reddedilmesi halinde Türkiye'nin Rusya'dan almayı düşündüğü Su-35 ve Su-57 uçaklarına dair teknik raporlar hazırlandığı ortaya çıktı. İki ayrı raporda Rus uçaklarının yetersizliğine ve adaptasyon maliyetine dikkat çekiliyor.

Savunma 28.10.2021, 18:56 28.10.2021, 19:11
Abone ol
Ankara'nın Su-35 ve Su-57 raporu: Bu uçaklar hem yetersiz hem de adaptasyonu pahalı

5. nesil F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılan Türkiye, F-16 satın alma talebinin de Washington tarafından reddedilmesi halinde rotayı Rus uçaklarına kırabileceği mesajı vermişti. Bir süredir Rus uçaklarını inceleyen askeri uzmanların "Su-57 ve Su-35'lerin yetersiz ve pahalı olduğu" sonucuna vardıkları ortaya çıktı. 

Breaking Defence adlı savunma portalında yayınlanan yazısında gazeteci Ragıp Soylu, kendisine bilgi veren Türk kaynakların "Rus savaş uçakları teknik açıdan yetersiz ve adaptasyonu çok maliyetli" dediğini kaydetti. 

NATO GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE GİRER

Kaynaklardan biri, yerli Milli Muharip Uçak 2020'lerin sonlarında üretim hattından çıkana kadar Türkiye'nin havada geçici bir seçeneğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek "Aksi takdirde sadece Türkiye'nin değil NATO'nun da bölgedeki güvenliği tehlikeye girer. Bu sadece Türkiye ile ilgili değil, NATO'nun yeteneğini de zayıflatır" dedi. 

Soylu'ya konuşan diğer iki kaynak ise Milli Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı ekiplerinin, Rus uçaklarının teknik analizini içeren bir rapor hazırladığını bildirdi. İki ayrı ekip de yazdıkları raporda aynı uyarılarda bulundu: 
1-Rus savaş uçakları teknik olarak yetersiz.
2-Bu uçakların mevcut sistemlere adaptasyonu son derece maliyetli.

GRIPEN ALTERNATİFİ MASADA 

Bu çekincelerden ötürü Ankara'nın önündeki en makul seçeneğin F-16 Block72 olduğu fakat ABD satışı onaylamazsa İsveç alternatifinin de masada durduğu belirtiliyor. Saab JAS39 Gripen savaş uçakları NATO sistemleriyle uyum konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor. Ayrıca sözkonusu uçakların Rus sistemlerinden daha ucuz olduğu kaydediliyor. Öte yandan Rusların Su-35 ya da Su-57 konusunda Ankara'nın çekincelerinden ötürü önümüzdeki dönemde 'daha cazip teklifler' sunması da ihtimal dahilinde görülüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!