banner2

ANKA SİHA şimdi de Arjantin yolunda: TUSAŞ'ın çarpıcı teklifini duyurdular

Türk savunma sektörünün Güney Amerika'ya açılım hamlelerine önemli bir adım daha eklendi. Arjantin Savunma Bakanı Jorge Taiana ile bir araya gelen TUSAŞ yetkilileri, ANKA SİHA'nın bu ülkede üretilmesi için teklif sundu. Büyükelçi Süleyman Ömür Budak'ın da bulunduğu görüşmede Türkiye'nin diğer hava araçları ve uydu sistemleri de masadaydı.

Savunma 03.10.2023, 14:18
Abone ol

Türk savunma sektörünün yeryüzü yolculuğu devam ediyor. Bu kapsamda Orta ve Güney Amerika ülkelerine yönelik peş peşe hamleler dikkat çekiyor.

Şili ordusundaki Leopard tanklarının modernizasyon ihalesini ASELSAN'ın kazanmasından sonra, Otokar firması Ekvador'a KOBRA-2 zırhlı araçlarını ihraç etmişti. El Salvador'a ise ANKA SİHA ile birlikte GÖKBEY helikopteri ve BMC yapımı zırhlı araç VURAN ihraç edilecek. STM şirketince üretilen kamikaze dron KARGU'yu da yine ismi açıklanmayan Güney Amerika ülkeleri kullanıyor. 

Okyanus ötesindeki kıtanın güneyine yönelik satış faaliyetlerinde 'ana yüklenici' görevini Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üstleniyor. Arjantin merkezli INVAP şirketiyle kurduğu GSATCOM firması vasıtasıyla bu ülkeye ARSAT-SG1 adlı uyduyu satan TUSAŞ, Arjantin'e yakında silahlı insansız hava aracı ANKA'yı da ihraç edebilir. 

SAVUNMA BAKANI İLE ÇOK ÖZEL TOPLANTI

TUSAŞ yetkilileri sabit ve döner kanatlı uçaklar, insansız hava araçları ve gözlem-haberleşme uydularını kapsayan geniş bir ürün listesine ilişkin teklifi Buenos Aires yönetimine sundu. Güney Amerika merkezli savunma sanayii gelişmelerine dair yayın yapan AviaciOnline sitesinde Gaston Dubois imzasıyla yayınlanan habere göre, Arjantin-Türkiye arasında çok önemli bir temas gerçekleşti. 

Arjantin Savunma Bakanı Jorge Taiana, iki ülke arasında savunma alanında işbirliği anlaşmalarının ilerletilmesi amacıyla Türkiye'nin Arjantin Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak ile TUSAŞ yetkililerini makamında ağırladı. TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Bertan Kurt, toplantıya katılan kişiler arasındaydı.

ANKA SİHA ORADA MONTAJLANABİLİR 

Toplantıda TUSAŞ temsilcileri, hazırladıkları teklif paketini Arjantin Genelkurmay Başkanlığı ile Savunma Bakanlığı yetkililerine sundu. ANKA SİHA'ya ilişkin olarak somut bir öneri sunan TUSAŞ, Türkiye'den teknoloji transferine olanak tanıyacak bir teklifle, ANKA'ların bu ülkede üretilebileceğini (offset) belirtti. 

350 kilogram faydalı yükle 30 saatin üzerinde uçabilen ANKA SİHA'nın Arjantin'in ihtiyaçlarına göre modifiye edilebileceği, optronik veya radar sensörleriyle donatılabileceği ve hatta elektronik harp amacıyla da kullanılabileceği anlatıldı. 

TUSAŞ yetkilisi Bertan Kurt, Arjantin Savunma Bakanı Jorge Taiana'ya ANKA SİHA maketi takdim etti. 

TUSAŞ'IN YENİ BİR BAŞARISI OLACAK

Aynı zamanda Büyükelçi Süleyman Ömür Budak ile Arjantin tarafı arasındaki müzakereler sonrası, bu ülkedeki savunma sanayii üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi için satın alma, bakım ve onarım tesislerinin kurulmasına ilişkin işbirliği anlaşması imzalanması kararlaştırıldı. 

ANKA SİHA'ların Arjantin'e ihracı halinde Türk savunma sektörü önemli bir başarıya daha imza atmış olacak. ANKA SİHA'ları şimdiye dek Tunus, Kazakistan, Cezayir, Angola, Malezya, Endonezya, Kırgızistan, Çad ve El Salvador satın almıştı. ANKA ihracatı konusunda hem Güney Asya hem de çok sayıda Afrika ülkesiyle temas trafiği sürüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!