banner2

Amerikan zırhlıları Adalar Denizi'ne geliyor: Hem Ege hem de Meriç'e sevkiyat başladı

Joe Biden yönetimi, Türkiye'yi çevreleme stratejisi kapsamında Suriye'de PKK/YPG ile birlikte Yunan ordusunu da teçhiz etmeyi sürdürüyor. Pentagon'un Atina'ya gönderilmesine onay verdiği Bradley tipi 300 adet zırhlı muharebe aracından 60'ı çok yakında Yunanistan'da olacak. Amerikan zırhlılarının ilk adresi ise denizde ve karada Türkiye sınırları...

Savunma 18.11.2023, 15:12
Abone ol

Türkiye'yi çevreleme stratejisi doğrultusunda Yunan ordusunu modernize edip güçlendiren ABD ve Avrupa ülkeleri Adalar Denizi'ni zırhlılarla tahkim edecek. Joe Biden yönetiminin geçtiğimiz mart ayında Yunan ordusuna sevk edilmesini onayladığı Bradley tipi zırhlı araçlar, Suriye kuzeyinde PKK/YPG'nin ardından Adalar Denizi'nde boy göstermeye hazırlanıyor.

Atina'ya yollanması kararı alınan 300 adet Bradley tipi zırhlı muharebe aracından (ZMA) 60 araçlık ilk paket yakında Yunanistan'da olacak.

Yunan haber sitelerine göre, bu araçların yarıya yakını Adalar Denizi'nde silahdan arındırılmış olması gereken adalara sevk edilecek. Amerikan zırhlılarının kalan yarısı ise Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe'yi de kapsayan ve Yunanlıların 'Evros' dediği bölgeye gönderilecek. 

Hem Adalar Denizi hem de Meriç boyunca Türkiye sınırlarında boy gösterecek Amerikan zırhlıları, Yunan kara ordusunu güçlendirme hamlelerinin son aşaması oldu. Güneydeki Girit'ten en kuzeydeki Dedeağaç'a dek Yunan topraklarını Amerikan garnizonu haline getiren Miçotakis yönetimi, Washington'dan binlerce zırhlı araç, tank, helikopter ve personel taşıyıcıyı da hibe olarak almıştı. 

250 TANESİ PKK/YPG'YE GİTMİŞTİ 

2014 yılında envanterdeki M113 tipi zırhlı araçlardan yaklaşık 3 bin tanesini Bradley araçlarıyla değiştirme kararı alan Washington yönetimi, bu çok amaçlı paletli zırhlıları yaklaşık 10 yıldır aktif biçimde kullanıyor. 

Üzerinde antitank silahı da taşıyabilen Bradley, 4 kilometre mesafedeki zırhlı araç ve tanklara ateş açabiliyor; aynı zamanda kulesindeki 25 mm'lik otomatik topuyla birkaç kilometre menzildeki hedeflere de saldırıda bulunabiliyor. 

ABD geçtiğimiz yıl bu araçlardan 250 tanesini Suriye işgalinde kullandığı terör örgütü PKK/YPG'ye vermişti. 

ABD ordusu Suriye'de PKK/YPG'li teröristlere Bradley tipi zırhlıları kullanma eğitimi vermişti.

BRADLEY ZMA ÖZELLİKLERİ

600 beygirlik motordan güç alan Bradley zırhlıları saatte yaklaşık 70 kilometre hızla ilerleyerek dolu bir depoyla 500 kilometre kesintisiz yol alabiliyor. 

Engebeli arazilerde araç dengesini korumaya yardımcı olan hidropnömatik süspansiyon sistemine sahip araç, aynı zamanda amfibik... 1,5 metre derinlikteki su engellerini aşabiliyor, su içerisinde 7 km/saat hızla hareket edebiliyor.

Bradley, 3 kişilik mürettebatla birlikte toplamda 7 asker taşıyor.

Hem Suriye'de PKK/YPG'ye yönelik muhtemel operasyonlar sırasında hem de Yunanistan'la olası bir savaşta Türk SİHA'larının temel hedeflerinden biri Bradley tipi zırhlılar olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!