banner2

Amerikan Bloomberg'de çarpıcı sözler: KIZILELMA ve TB3, Türkiye'nin kıtalar üzerindeki nüfuzunu artıracak

Amerikan Bloomberg'e verdiği demeçte Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağı KIZILELMA ile TB3 hakkında çarpıcı bir yorumda bulundu: "Karadeniz'den Kafkasya'ya, Doğu Akdeniz'den Kuzey Afrika'ya..."

Savunma 27.09.2023, 15:24
Abone ol

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Amerikan Bloomberg'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Geleceğin savaş araçlarını temsil eden insansız uçak KIZILELMA ile gemiden kalkış yapacak Bayraktar TB3 hakkında sıradışı bir yorum yapan Selçuk Bayraktar, "Bu yeni insansız hava araçları, Türkiye'nin Karadeniz'den Kafkasya'ya, Doğu Akdeniz'den Kuzey Afrika kıyılarına kadar askeri nüfuzunda devrim yaratacak" dedi. 

KIZILELMA ve TB3'ün 3 kıtadaki Türkiye etkisinden de bahseden Bayraktar, "Uçuş sürelerinin ve operasyon yarıçaplarının artmasıyla Türkiye'nin kıtalar üzerinde gözetleme ve nokta atışı yapmasına olanak sağlayacaklar" açıklaması yaptı. 

ÜRETİM KAPASİTESİ YÜZDE 50 ARTTI

Bloomberg haberinde şu ifadeler kullanıldı:

Baykar, Türk donanmasına yeni katılan mini uçak gemisi TCG ANADOLU'dan havalanacak iki gelişmiş drondan en az birinin seri üretimine yakında başlayacak. Aynı zamanda mevcut TB2 ve AKINCI insansız savaş araçlarının yanısıra yeni geliştirilen TB3 ve KIZILELMA ile Afrika'dan Avrupa ve Asya'ya kadar pazarlardaki payını genişletmeyi hedefliyor. 

Selçuk Bayraktar, yeni insansız hava araçlarının Türkiye'nin Karadeniz'den Kafkasya'ya, Doğu Akdeniz'den Kuzey Afrika kıyılarına kadar askeri nüfuzunda 'devrim yaratacağını' söylüyor. Bayraktar, 'Uçuş sürelerinin ve operasyon yarıçaplarının artmasıyla Türkiye'nin kıtalar üzerinde gözetleme ve nokta atışı yapmasına olanak tanıyacaklar' diyor.

Baykar, şirketin önde gelen ürünü TB2 SİHA'yı 31 ülkeye sattıklarını belirtiyor. Bu satışlar çoğunlukla gelişmekte olan ülkelere yönelik olsa da 4 yıl önce sadece iki denizaşırı alıcıya kıyasla bu bir sıçrama. Firmanın son 20 yılda kârının yüzde 82'sini ihracattan elde ettiğini ifade eden Bayraktar, üretim kapasitesini de son bir yılda yüzde 50 artırdıklarını söylüyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!