banner2

Amerikalıların Milli Muharip Uçak şaşkınlığı: Henüz Rusya bile başaramadı

F-35'lerin sıkça yaşadığı kazalardan pek bahsetmeyen Amerikan Forbes, Milli Muharip Uçak'ta 2023 hedefini küçümsemeye çalıştı; Türkiye'nin 5. nesil uçak yapmasının o kadar da kolay olmadığını iddia etti.

Savunma 12.01.2023, 17:36
Abone ol

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde (TUSAŞ) Milli Muharip Uçak için gaza basılması Amerikan medyasını da şaşırttı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in önce 2024 Ekim ayına, ardından 2023 sonuna çektiği ilk uçuş tarihini ABD'nin Forbes dergisi küçümsemeye çalıştı. 

Uçan bir prototipe sahip olmanın 5. nesil uçağa sahip olmak anlamına gelmediğini yazan Forbes, havacılık geçmişi bulunan Rusya'nın bile henüz Su-57'yi hazır edemediğini, bu nedenle Türkiye'nin işinin hayli zor olacağını savundu. 

Bir süredir Türk savunma sanayii ürünlerini yakın takibe almasıyla dikkat çeken Forbes, "TF-X: Türkiye 2023'te Yerli Hayalet Savaş Uçağını Uçurmayı Planlıyor Ama Bitmesine Daha Uzun Süre Var" başlığıyla yayınladığı haberde uzman görüşlerine de başvurarak şu ifadelere yer verdi:

YİNE DE ANKARA'NIN YILLARINI ALACAK

Türkiye inşa etmekte olduğu ve aynı zamanda Milli Muharip Uçak (MMU) olarak da bilinen yerli TF-X 5. nesil hayalet avcı uçağının, 100. kuruluş yılında ilk uçuşunu yapabileceğine inanıyor. Ankara bu iddialı süre içerisinde bu vaadi başarsa bile, gerçekten 5. nesil bir uçağı işlevsel hale getirmek için önünde daha uzun yıllar olacak.

Türk medyası TF-X'in 2023 bitmeden uçurulacağını, ilk uçağın 2028 yılında teslim edileceğini ve bundan sonra her yıl 24 adet üretileceğini, gerekirse bu sayısının katlanarak artırılabileceğini belirtiyor. Ankara yıl bitmeden bir dizi yerli uçağın ilk uçuşlarını gerçekleştirecek. TF-X bu projeler arasında en iddialı olanı... 

TÜRKLER BUNU BAŞARMAKTA ZORLANACAK

Uzmanlar uçmakta olan bir prototiple 5. nesil bir uçağın aynı şey olmadığını söylüyor. Royal United Services Institute (RUSI) kurumunda araştırma görevlisi Justin Bronk bu fikirde. İlk prototiplerde TF-X'in Amerikan General Electric'in F110 motorlarını kullanacağını hatırlatan Bronk, sensör, termal soğutma ve motor entegrasyon gereksinimleri düşünüldüğünde Türkiye'nin önemli bir dış destek olmaksızın bu unsurları başarmakta zorlanacağını belirtiyor. 

Justin Bronk şöyle konuştu:

"Türk havacılık endüstrisinin son yıllarda seri üretilen daha küçük insansız hava araçları ve fırlatılan silahlarla elde ettiği önemli başarılara rağmen, yine de TUSAŞ/TAI, TF-X'te önemli sorunlarla boğuşacaktır. 

Rusya'nın 10 yılı aşkın bir süredir Su-57 programından gerçek bir 5. nesil savaş uçağı geliştirmeye yönelik başarısız girişimleri, bu işin köklü savaş uçağı üreticileri için bile ne kadar zor olduğunun bir göstergesi."

RADARDA F-35 VE F-22'DEN DAHA BÜYÜK OLUR

Savunma uzmanı Aaron Stein da şunları söyledi:

"Gerçekten hiçbir şey bilmiyoruz ancak resimlerde gördüğümüz şeyin çok temel bir prototip olmasını ve geliştirme sürecinin sonunda ortaya çıkacak olanla bu tasarım arasında değişiklikler olacağını düşünüyorum. Jetin şekli 'radarda düşük görünürlüklü' bir platform olacağını ortaya koyuyor. Ancak yine de RCS'si (radar kesit alanı) F-35 ve F-22'den daha büyük olacaktır. Sonuçta bu bir prototip; bu yüzden her şey değişebilir. 

Jetlerin asıl önemli tarafı göremediklerimizdir. Bu nedenle jet hakkında varacağımız bütün yargılarda yanılabiliriz çünkü aviyoniklerin nasıl görüneceğini bilmiyoruz." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!