Altıncı nesil savaş uçağında Paris-Berlin krizi! Fransa aviyonik paylaşmıyor

FCAS adlı projeyle Avrupa'nın 6. nesil savaş uçağını geliştirmeye çalışan Almanya ve Fransa, daha işe başlamadan kavgaya tutuştu.

Savunma 14.01.2022, 19:18
Altıncı nesil savaş uçağında Paris-Berlin krizi! Fransa aviyonik paylaşmıyor

Altıncı nesil savaş uçağını tasarlayıp üretmek için FCAS (Future Combat Air System) projesi başlatan Almanya ile Fransa birbirine düştü. 

İspanya'nın da dahil edilmesiyle 3 ortaklı şekilde ilerleyecek projede Alman tarafı, projenin tüm teknolojik paketlerine erişim maddesini şart koştu. 

FCAS ortaklarından Fransız Dassault şirketi, Almanların talebini reddederek kritik aviyonik bilgileri paylaşmayı kabul etmedi. 

2018 yılında kavramsal tasarım süreci başlayan projede Berlin ile Paris tarafı sık sık karşı karşıya geliyor. 

6. nesil savaş uçağı projesinde Fransız Airbus, Dassault, MBDA ile Safran, Alman MTU Aero ile FCMS konsorsiyumu ve İspanyol Indra yer alıyor. 

Tahmini maliyeti 100 milyar avronun üzerinde olan projenin finansmanı için Alman ve Fransızlar zaman zaman gerilimler yaşıyordu. Son olarak geçtiğimiz yıl şubat ayında basına yansıyan krizin konusu FCAS için 5 milyar avroluk paketin serbest bırakılması konusunda olmuştu. 

Emmanuel Macron ile Angela Merkel'in devreye girmesiyle çözülen krizin ardından taraflar şimdi de 'aviyonik' meselesinden ötürü karşı karşıya geldi. 

Projedeki krizler sadece ülkeler arasında değil şirketler arasında da vuku buluyor. Fransız havacılık devi Airbus, Dassault firmasının kendilerine 'alt yüklenici muamelesi yaptığını' belirterek diğer Fransız havacılık şirketini suçlamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!