Altay tankı motoruna ABD tehdidi: Güney Kore'ye baskı yapabilirler

Altay tankı motorunda süreci hızlandırmak için teknoloji transferinden vazgeçen BMC, güç grubunu Güney Kore'den hazır şekilde satın alacak. Ancak kafalarda ABD endişesi var.

Savunma 11.11.2021, 11:20 11.11.2021, 11:40
Abone ol
Altay tankı motoruna ABD tehdidi: Güney Kore'ye baskı yapabilirler

Türkiye'nin yerli ana muharebe tankı Altay'a güç verecek motorlar için Güney Kore ile yapılan anlaşmanın bozulmasından endişe ediliyor. BMC yetkilileri, Türkiye'ye savunma ürünlerinde ambargo uygulayan ABD'nin Güney Kore'ye baskı yaparak bu ülkeyi satıştan vazgeçirmeye çalışabileceğini düşünüyor. 

Türkiye, Altay tanklarının ilk serisinde kullanılacak motorlar ve teknoloji transferi için Güney Koreli Doosan ile S&T Dynamics şirketleriyle anlaşma imzalamıştı. Bu şirketler, ortak üretim yapılacak güç paketine ilişkin Türkiye'ye motor ve şanzıman konusunda teknik bilgi sağlayacaktı. 

Savunma sitesi Defence News'in haberine göre bu durum değişiyor. Bir BMC yetkilisi, ortak üretim seçeneğinin planlandığı gibi ilerlemediğini, bu nedenle motorların Güney Kore'den 'doğrudan tedarik' yöntemiyle alınacağını kaydetti. Her şey yolunda giderse Altay tankları 18 içerisinde Güney Kore motorları kullanılarak üretilmiş olacak. 

Öte yandan BMC yetkilileri, Türkiye'yi F35 savaş uçağı projesinden çıkartan ve Amerika'nın Düşmanlarına Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Ankara'ya yaptırım uygulayan Washington'un devreye girerek Seul'e motor satışı konusunda baskı yapmasından endişe ediyor. Böyle bir baskının gerçekleşmesi ve Güney Kore'nin de ABD tehdidine boyun eğmesi halinde Altay tankının motoru konusunda yeni bir belirsizlik doğabilir. 

BMC, ilk 250 adetlik seriyi üretmek için Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2018 Kasım'ında bir sözleşme imzalamıştı. Programın 'T1' aşamasında 250 tankın üretilmesi, Altay'ın daha gelişmiş versiyonu olacak 'T2' aşamasında ise 750 tankın daha seri üretim hattından indirilmesi planlanıyor. BMC bir yandan Altay'da kullanılacak yerli motoru geliştirme çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda projenin ilk safhası için Güney Kore'den motor tedarik etmeye çalışıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!