banner2

ALTAY tankı İHA'ları vuracak mı? Yunan basını bu kez AKKOR'la panikledi

Türkiye'nin millî ana muharebe tankı ALTAY'da saha testleri devam ederken bu tankın Aktif Koruma Sistemi AKKOR Yunan basınına dert oldu. Zira ALTAY tankı, Ukrayna-Rusya savaşında sıkça görülen saldırı yöntemiyle de AKKOR sayesinde baş edebilecek.

Savunma 18.11.2023, 17:00
Abone ol

Türkiye'nin millî ana muharebe tankı ALTAY, ASELSAN yapımı Aktif Koruma Sistemi AKKOR sayesinde dünyada sadece birkaç ülkenin elinde bulunan bir yeteneğe kavuştu. ASELSAN mühendislerinin yaklaşık 10 yıl uğraş vererek geliştirdiği AKKOR geçtiğimiz mayıs ayından beri seri üretim halinde.

ALTAY tankı projesinin ana yüklenicisi BMC firmasıyla 841 milyon avroluk sözleşme imzalayan ASELSAN, Türkiye'nin dışında sadece iki ülkenin üretebildiği bu sistemin tanklara entegre edilmesi için teslimatlara devam ediyor. AKKOR, tankı her türlü güdümlü roket ve anti-tank sisteminden koruyor. 

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün'ün "Bunu yapabilen dünyada 4. ülke yok" diyerek bahsettiği Aktif Koruma Sistemi, TRT Belgesel ekranlarında yayınlayan 'Oyunbozan - ALTAY Tankı' belgeseliyle bir kez daha gündeme geldi. Fakat AKKOR bu kez Türkiye kamuoyundan daha çok yurtdışında koşulmaya başladı. 

AKKOR İHA'LARI VURABİLİR Mİ?

AKKOR'u sosyal medyada tartışmaların odağına oturtan konu ise bu sistemin insansız hava araçları ve kamikaze İHA'ları da vurabileceği iddiası oldu. Kornet, AT-4, Milan ve Tow gibi güdümlü anti-tank sistemleriyle teste tâbî tutulan AKKOR, üzerinde bulunduğu platformu yüzde 95 etkinlikte koruyacağını kanıtladı. 

Mevcut durum AKKOR'un tanka yaklaşan kamikaze dronları ve havadan atılan mühimmatları da vurabileceğini ortaya koydu. Tankı hedef alan bir nesneyi radarıyla tespit eden AKKOR, bu tehdidi güvenli mesafeden fiziksel imha (hard kill) yahut işlevsel imha (soft kill) yöntemleriyle safdışı bırakıyor. 

AKKOR entegre edilmiş ALTAY tankı, modern savaş ortamında beka kabiliyetiyle dünyanın en dayanıklı makinelerinden biri olacak. ROKETSAN mühendisleri tarafından güncel tehditlere göre geliştirilmiş modern hibrit zırh kullanan ALTAY tankı, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tüm dünyanın hayretle izlediği yeni tehditlerle de mücadele edecek. 

Ukrayna birlikleri Rus tanklarını Amerikan Javelin tanksavarıyla vuruyor.

ALTAY MODERN SAVAŞA GÖRE ŞEKİLLENİYOR 

Ukrayna topraklarındaki savaşta, kamikaze İHA'lar ve bomba atma kabiliyetine sahip dronlar hem Rus hem de Ukrayna birlikleri tarafından sıklıkla kullanılıyor. Düşman zırhlıları, 5 ilâ 25 kilogram arasında patlayıcı taşıyan vurucu İHA'larla sık sık hedef alınarak tahrip ediliyor. İntihar İHA'larınca vurulan araçlar genellikle kısmî hasar sonucu savaş dışı kalıyor. Bu tip saldırılar sahadaki personel açısından ise ölümcül olabiliyor.

ALTAY tankını koruyan AKKOR ise tüm yönlerden 360 derecede koruma sağlıyor. Optik algılamaya gerek duymayan çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi tüm zorlu koşullarda etkin biçimde çalışıyor. Yakın mesafeden atılan asimetrik tehditlere karşı çok hızlı reaksiyon gösteren AKKOR, aynı anda birden fazla tehdidi etkisiz hale getirebiliyor. 

YUNANLILARIN ALTAY VE AKKOR TEDİRGİNLİĞİ

Sosyal medyada bazı yabancı savunma uzmanları, ASELSAN ürünü AKKOR'un anti-dron özellikleri de bulunduğunu ileri sürüyor. Bu durum, başta Pentapostagma olmak üzere Yunan haber sitelerinde üzüntüyle karşılandı.

Ukrayna-Rusya savaşında sıklıkla karşılaşılan dron saldırısı yönteminin AKKOR sayesinde ALTAY tankına işlemeyeceğini, AKKOR'un güdümlü anti-tank roketlerini de vurduğunu kaydeden Yunanlılar, tank vurma konusunda yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğinden bahsediyor. 

"Türk ALTAY tankı, çeşitli menzillerde insansız hava araçlarını da etkisiz hale getirecek ve bu, Rum tarafı için büyük sorundur" ifadesini kullanan Yunan basını, önümüzdeki 30 yıl içinde Türkiye ile Yunanistan arasında mutlaka savaş yaşanacağı tahminini bir kez daha dillendirdi. 

BMC üretimi yeni ALTAY prototiplerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki testleri devam ederken, ASELSAN yapımı Aktif Koruma Sistemi AKKOR'un önümüzdeki yıllarda adından pek çok kez söz ettirmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!