banner2

Almanya örtülü ambargo uygulamıştı! Altay tankı kritik aşamaya geçildi

Milli tank Altay'ın motoru için Güney Koreli heyet Ankara'ya ziyaret gerçekleştirecek. Söz konusu ziyaretin ardından iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalanacak. İlk teslim ise 2023'te gerçekleşecek.

Savunma 02.02.2022, 17:43 02.02.2022, 17:47
Abone ol
Almanya örtülü ambargo uygulamıştı! Altay tankı kritik aşamaya geçildi

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Almanya'nın ambargo uyguladığı ve bu nedenle Türkiye'nin farklı alternatif arayışına ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY'da kullanılan motorun tedarikinde kritik bir aşamaya gelindi. Tedarik aşamasında Güney Kore ile yeni bir süreç başlatmıştı.

Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Güney Kore'den Türkiye'ye önemli bir heyet kapsamlı ziyaret gerçekleştirilecek. Söz konusu ziyarette Güney Kore ile ALTAY tankının motor tedarikine dair mutabakat zaptı imzalanacak.

İLK TESLİM 2023 YILINDA

Öte yandan, ALTAY için yerli motorun geliştirilmesine yönelik çalışmalar da sürüyor. 2018'de sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi geçtiğimiz günlerde kendini gösterirken, 1.500 beygir motor olarak çalışılan ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi. Motorun entegre olarak önümüzdeki yıl çalıştırılması planlanıyor. Tüm bu aşamalarının ardından ise ALTAY'ın TSK'ya teslimine 2023'te başlanacak.

GÜNÜMÜZÜN MUHAREBE ŞARTLARINA UYGUN DİZAYN EDİLDİ

Günümüzün ve geleceğin muharebe şartlarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankı üretim projesi, 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle başladı. Proje çerçevesinde ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY tankı üreterek TSK'ya teslim edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!