banner2

Alman basınından acı itiraf: Kimse Türkiye'nin bunu yapmasını beklemiyordu

SİHA süper gücü haline gelen Türkiye'nin batıda yol açtığı şaşkınlık haberlere yansımaya devam ediyor. Türk SİHA'ları bu kez Alman basınına konu oldu.

Savunma 05.08.2022, 10:39
Abone ol

Yerli ve milli imkanlarla üretilen silahlı insansız hava araçları Türkiye'yi bir SİHA süper gücü haline getirdi. Cephede oyun değiştiren bu araçların Ankara'ya verdiği güç, Avrupa basınında haberlere konu olmaya devam ediyor. 

Türk SİHA ve dronlarına yönelik şimdiye dek sayısız analize imza atan Alman basını, Türkiye'nin teknolojideki yükselişini kaygılı bir dille okuyucusuna duyurdu. Almanya'nın günlük gazetesi Die Welt'te yayınlanan "Türkiye'nin drone gücündeki inanılmaz yükselişi" başlıklı haberde "Türk drone Bayraktar TB2 dünyada sektörü değiştirdi" denildi. 

Bayraktar TB2'nin Azerbaycan'ın Karabağ cephesinde elde ettiği zaferde ve Ukrayna'nın Rusya'ya karşı mücadelesinde büyük payı bulunduğunu anlatan Welt, Türklerin büyük bir SİHA gücü olmasını batının hesaba katmadığını itiraf etti. 

Türk asıllı gazeteci Hasan Gökkaya tarafından kaleme alınan haberde şu ifadeler dikkat çekti: 

"Türkiye'nin dünyanın en aktif S/İHA güçlerinden biri olması, batıda soğuk duş etkisine neden oldu. Zira kimse Türkiye'yi üst düzey askeri teknoloji üreticisi olarak hesaba katmıyordu. Türk drone Bayraktar TB2 sektörü değiştirdi. Ukrayna savaşında, Ukrayna ordusunun etkili bir silahı haline geldi."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!